ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.38
Hodnoceno: 475x Prosím, ohodnoť práci

Jak si děda poradil s propáleným kobercem

Můj děda byl pilot. Spoustu jeho příhod se proto odehrává v nebeských výšinách. Slýchávám historky, při kterých skutečně běhá mráz po zádech.

Jednou třeba dědovi zamrzla jakási řídící páka, velmi důležitá pro chod letadla, a tudíž ji nemohl udržet. Vzpomíná, že si tenkrát sundal šálu a páku jí přivázal k přístrojové desce. Oproti této příhodě se zamrzlým letadlem děda zažil i požár letadla. Když popisuje své zážitky z pevné země, mráz po zádech mně neběhá.

Přesto nebývá jeho povídání o nic méně zajímavé. Jednou děda letěl na Kubu. Tam měl asi tři dny volna, než byl povolán letět zase zpět. Bydlel v letištní ubytovně. Prvního dne odpoledne četl knihu a odpočíval. Dostal chuť na kávu. Šel proto za kamarádem, od kterého si půjčil lihový vařič. Ten děda umístil doprostřed svého pokoje, nechal vařit vodu a nerušeně pokračoval v četbě. Nepředpokládal však, že se vařiči při vaření rozpaluje dno a že proto není nejvhodnější umístit jej na koberec. Zanedlouho děda ucítil zvláštní zápach, jako kdyby se něco pálilo. Vařič ihned vypnul a hledal příčinu zápachu. Pod vařičem byla v koberci propálená díra. Nejprve si děda řekl, že škodu zaplatí. Očima přeměřil kvalitní bílý koberec rozložený od stěny ke stěně velikého pokoje. Pak se podíval do své peněženky a zjistil, že tudy cesta nepovede. Přemýšlel tedy dále, jak situaci vyřeší. Po zralé úvaze došel k závěru, že nejlepší bude, když si dodělá kávu. Poté, co se uklidnil, napadlo ho, že by na propálenou díru mohl postavit nějaký nábytek. Prohlédl si celý pokoj se vším jeho zařízením a hned mu bylo jasné, že doprostřed místnosti se nehodí skříň, ani noční stolek. Uvažoval tedy dále, jak si s kobercem poradí. Pak ho ovšem napadla spásná myšlenka. Ze svého zavazadla vyndal nůž a vyřízl v koberci v místě díry úhledný čtvereček. Potom zalezl pod postel, kde vyřízl čtvereček přibližně stejných rozměrů. Ten pak skoro hodinu zmenšoval a zarovnával, aby na své nové místo pěkně zapadl. Když se mu to konečně podařilo, zjistil, že koberec je pod postelí podstatně zachovalejší a nový čtvereček uprostřed místnosti je tudíž o poznání světlejší než okolní koberec. Naštěstí si děda dokázal i nyní poradit. Zapálil si cigaretu a popel sklepával na světlý čtvereček. Potom popel do koberce pěkně zahladil a tím jeho čtvereček splynul s okolím.

Nyní ještě děda potřeboval vyřešit, jak zamezit uklízečce přístup do pokoje. To by jinak popel z koberce vyčistila a tím dědův zločin odhalila! Na list papíru napsal velkým písmem něco ve smyslu, že si nepřeje být rušen, jelikož spí. Upozornění pak pověsil na kliku a doufal, že uklízečka jeho přání vyhoví.

Za dobu dědova pobytu na tak dobře zamaskovaný vyříznutý čtverec nikdo nepřišel. Pro dědu se však stalo jinak nudné čekání na odlet nezapomenutelným zážitkem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Slohová práce Jak si děda poradil s propáleným kobercem ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak si děda poradil s propáleným kobercemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)