ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.38
Hodnoceno: 475x Prosím, ohodnoť práci

Jak si děda poradil s propáleným kobercem

Můj děda byl pilot. Spoustu jeho příhod se proto odehrává v nebeských výšinách. Slýchávám historky, při kterých skutečně běhá mráz po zádech.

Jednou třeba dědovi zamrzla jakási řídící páka, velmi důležitá pro chod letadla, a tudíž ji nemohl udržet. Vzpomíná, že si tenkrát sundal šálu a páku jí přivázal k přístrojové desce. Oproti této příhodě se zamrzlým letadlem děda zažil i požár letadla. Když popisuje své zážitky z pevné země, mráz po zádech mně neběhá.

Přesto nebývá jeho povídání o nic méně zajímavé. Jednou děda letěl na Kubu. Tam měl asi tři dny volna, než byl povolán letět zase zpět. Bydlel v letištní ubytovně. Prvního dne odpoledne četl knihu a odpočíval. Dostal chuť na kávu. Šel proto za kamarádem, od kterého si půjčil lihový vařič. Ten děda umístil doprostřed svého pokoje, nechal vařit vodu a nerušeně pokračoval v četbě. Nepředpokládal však, že se vařiči při vaření rozpaluje dno a že proto není nejvhodnější umístit jej na koberec. Zanedlouho děda ucítil zvláštní zápach, jako kdyby se něco pálilo. Vařič ihned vypnul a hledal příčinu zápachu. Pod vařičem byla v koberci propálená díra. Nejprve si děda řekl, že škodu zaplatí. Očima přeměřil kvalitní bílý koberec rozložený od stěny ke stěně velikého pokoje. Pak se podíval do své peněženky a zjistil, že tudy cesta nepovede. Přemýšlel tedy dále, jak situaci vyřeší. Po zralé úvaze došel k závěru, že nejlepší bude, když si dodělá kávu. Poté, co se uklidnil, napadlo ho, že by na propálenou díru mohl postavit nějaký nábytek. Prohlédl si celý pokoj se vším jeho zařízením a hned mu bylo jasné, že doprostřed místnosti se nehodí skříň, ani noční stolek. Uvažoval tedy dále, jak si s kobercem poradí. Pak ho ovšem napadla spásná myšlenka. Ze svého zavazadla vyndal nůž a vyřízl v koberci v místě díry úhledný čtvereček. Potom zalezl pod postel, kde vyřízl čtvereček přibližně stejných rozměrů. Ten pak skoro hodinu zmenšoval a zarovnával, aby na své nové místo pěkně zapadl. Když se mu to konečně podařilo, zjistil, že koberec je pod postelí podstatně zachovalejší a nový čtvereček uprostřed místnosti je tudíž o poznání světlejší než okolní koberec. Naštěstí si děda dokázal i nyní poradit. Zapálil si cigaretu a popel sklepával na světlý čtvereček. Potom popel do koberce pěkně zahladil a tím jeho čtvereček splynul s okolím.

Nyní ještě děda potřeboval vyřešit, jak zamezit uklízečce přístup do pokoje. To by jinak popel z koberce vyčistila a tím dědův zločin odhalila! Na list papíru napsal velkým písmem něco ve smyslu, že si nepřeje být rušen, jelikož spí. Upozornění pak pověsil na kliku a doufal, že uklízečka jeho přání vyhoví.

Za dobu dědova pobytu na tak dobře zamaskovaný vyříznutý čtverec nikdo nepřišel. Pro dědu se však stalo jinak nudné čekání na odlet nezapomenutelným zážitkem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Libor Šimůnek, 31.08.2003

   
­­­­

Slohová práce Jak si děda poradil s propáleným kobercem ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak si děda poradil s propáleným kobercemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­