ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.11
Hodnoceno: 65x Prosím, ohodnoť práci

Bláznivá dovolená

Každý z vás zná ten nepříjemný ranní tón budíku. A je to o to horší, když jsou prázdniny...

Je právě šest hodin ráno a já vstávám. Věci na dovolenou máme již nachystané a sbalené, zbývá si už jen udělat ranní hygienu, nasnídat se a pak rychle seběhnout schody a naskákat do auta. Hlavně nezapomenout mámu a psa!

Cesta příjemně utíká. Po ránu je provoz klidný, vlastně jsme na silnici takřka sami. Naši sedí vepředu a vedou takové ty pro mě nezáživné řeči, já a pes okupujeme zadní sedačky a každý na své straně pozorujeme z okna ubíhající krajinu.

Příjezd je veselý. Potutelný úsměv mého strýce a cinkání štamprliček mi už teď říkají, že mužská část si volno určitě užije. I teta má úsměv na tváři, protože sluníčko začalo zrovna pálit. Jak znám mamku s tetou Janou, jejich volno bude spočívat ve věčném chytání bronzu. A já? Já mám svého psa, malého jezevčíka, a kolem nás nádhernou krajinu s lesem plným hub i malin a rybníkem kousek od chaty. Jen vedlejší chalupa znamená menší problém. Soused je sice moc hodný pán, ale jeho letní stavení místo psů hlídají ovečky, slepice a králíci. A to je pro našeho psa tuze příjemné zpestření.

Zabydlení probíhá rychle, chystání k vodě samozřejmě taky. Koupeme se všichni, i pes Clifford. Den utíká rychle, zachází slunce a my se vracíme zpět na chatu.

Strýc se pouští do štípání dříví, aby následně rozpálil gril. Táta připravuje své masové speciality na ohni. Večer je o pohodě, dobrém jídle, horkém čaji, neustále se o něčem klábosí. Jen Cliff se vydává na průzkum. Sousedovy slepice pozoruje zpoza smrků, než ho táta okřikne: "Clifforde, nesmíš!" Odchází tedy od slepic k ovcím. Jenže na ně jen tak nemůže, jsou až za elektrickým plotem. Ale to by nebyl jezevčík, plemeno nornické, aby si díru v plotě nenašel. V padajícím šeru vidíme stádo, které běhá sem a tam jak splašené a zvonečky, co mají na krku, jsou toho důkazem. Když vtom přichází soused s prosbou, jestli bychom si nemohli psa odvolat. "Určitě, omlouváme se," říká táta a píšťalkou psa přivolá.

Večer pomalu plyne, nastává čas spánku. A ejhle, pes nikde! Maminka s jednou píšťalkou odchází do lesa, táta s druhou k rybníku a já v pyžamu brečím na terase, kde mě utěšují strýc s tetou. Po hodině se rodiče vracejí, ale bez psa. U ovcí není, to víme, necinkají jim totiž zvonečky, a slepice dávno spí v kurníku. Jsou tři hodiny ráno. Všichni už dávno spí, jen já stále brečím tátovi na rameni a prosím ho: "Tati, najdi mi Cliffinka."
"Neboj, on se najde, je to šikovný lovecký pes," opáčil mi táta.
Po chvilce bere baterku a jde znovu projít okolí. Po pár minutách se vrací a říká: "Šmudlo, pojď se mnou, já ho slyším, jen nevím, odkud se nese Cliffinovo kňučení."
Jdeme spolu za kňučícím zvukem, jen tma, ticho a les zkreslují, odkud trpící tóny vycházejí.

Tu boudu u ovcí už míjíme potřetí, když nás konečně napadne pootevřít vrátka a kouknout do ní. V tu chvíli vidím Cliffina a jeho šťastný pohled a vrtění ocasem radostí. I já mám stejný pocit štěstí. Vracíme se na chatu, pes jde bez povelu u nohy, nikam neutíká. Jdeme konečně spát.

Ráno nás čeká nový den a s ním snad už žádné dobrodružství. Pletu se, ale to by bylo už na další povídání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anomis, 27.04.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bláznivá dovolenáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­