ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.55
Hodnoceno: 42x Prosím, ohodnoť práci

A přijde ten, který opět přinese řád do tohoto města...

  • jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2013
  • vypravování rozvíjející situaci z výchozího textu

Kdo chtěl projít tímto vyprahlým hnízdem, musel být zatraceně dobrým střelcem! Jedním z těch, kteří se uměli ohánět s puškou, byl Mark. Starší muž, který se svou ženou Vivianou a dcerou Dorou žili v domku na okraji vyprahlého města. Mark obdržel dopis od svého dobrého přítele Xavera, který se rozhodl, že ho za pár dnů navštíví, nehledě na to, v jaké situaci se město nacházelo.

V sedle černě zbarvené klisny přijel do města kovboj. Ze strachu v jedné ruce třímal revolver a koukal se okolo. Sotva stihl vykřiknout a už ležel na zemi a topil se vlastní krví. "Dostal jsem tě," byla poslední slova, která Xaver slyšel před svou smrtí. Ještě ten večer se Mark všechno dozvěděl a ve vzteku rozbil sklenici s pivem o dřevěnou příčku. "Tati, co budeš dělat?" pravila se smutnými očima Dora. Odpovědi se jí nedostalo, akorát řev opilců byl pořád slyšet. Mark přikázal své ženě, aby sobě a Doře sbalila věci. "Proč?" ptala se Vivian, ale dostalo se jí jenom zahořklého obličeje svého muže. Přinutil ji odjet do odlehlého města, kde měla počkat, než všechno dá do pořádku.
Ihned po příjezdu do cizího města informovala zdejšího šerifa o plánech Marka, jenž toužil po pomstě. "Pane bože," pravil šerif a hned nechal po poslovi vzkázat ostatním mužům, aby se přichystali na cestu.

Rozhořčený Mark vtrhl do saloonu a vykřikl: "Kdo z vás to byl?" Chvilku se nic nedělo, ale poté se ozval hlas jednoho z ožralů: "Já to byl!" Mark s kamennou tváří nahmatal svůj revolver a namířil ho směrem, odkud se ozýval onen hlas. Pomalu našlapoval a se strachem, který na sobě nedal znát, se přibližoval ke stolu, kde seděl ožrala. Když Mark uviděl jeho košili, na které byla zaschlá krev Xavera, neváhal a jednou ranou do hlavy ho zabil. Výstřel byl slyšet přes celý saloon, nikdo nečekal ani vteřinu, všichni popadli své zbraně a běželi k Markovi, který v danou chvíli nevěděl, co má dělat. Namířili na něho puškami a během chvíle to s ním chtěli skoncovat.

"Zadržte," zvolal šerif, za kterým stálo dalších deset ozbrojených chlapů.
Jakmile se všichni otočili na šerifa, Mark na nic nečekal a svou hbitou rukou, ve které držel revolver, je všechny postřílel.

Město se zase vrátilo do svých starých kolejí. Řev opilců utichl a ani hádky hazardních hráčů nebyly tak časté. Dohled nad městem zůstal v rukou nového šerifa Marka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
A přijde ten, který opět přinese řád do tohoto města...Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)