ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.01
Hodnoceno: 74x Prosím, ohodnoť práci

Život je jen náhoda

"Život je jen náhoda, jednou jsi dole a jednou nahoře, život plyne jak voda, a smrt je jako moře." S těmito slovy začíná píseň, která trefně vystihuje celý život od jeho začátku po jeho konec.
Položíme-li si otázku, co je to život, nedokážeme na ni nalézt jednoznačnou odpověď. Každá hádanka má více možných řešení, stejně jako život. Život je jen náhoda - to může znamenat, že vznik života je jen hříčka genů, ale také to, že život se nedá nijak naplánovat, a proto jen tak náhodně plyne úskalími světa.
Co si představíme pod pojmem náhoda? Podle některých lidí náhoda neexistuje. Jedni říkají, že je vše dané nějakou vyšší instancí, jako například bohem, státem atd. Druzí, rádoby vzdělanější, jsou přesvědčeni, že celý život je v číslech a dá se předem zjistit podle hvězd, genetických informací anebo karet. Oba tyto směry smýšlení se shodují v jednom. Co má člověk dané, se dříve či později stane, a nedá se na tom nic změnit. Všechno jsou to jen vědecky nepodložená tvrzení. Pravdou však zůstává, že si člověk může udělat svůj vlastní názor, který mu nemůže nikdo vzít, a opravdu špatně se vyvrací.
Náhodou můžete vyhrát miliony ve sportce, ale také zbankrotovat, prohrát všechny peníze v kartách, zmrzačit se, a další podobné radovánky. Prostě jste jednou dole a jednou nahoře. Bohužel nejsou na světě lidé s vyrovnanými šancemi na úspěch. Jsou tu tací, kteří jsou pořád finančně dole, ale duchem jsou stále v oblacích. Ale také tací, kteří vedou žebříčky milionářských rodin, avšak jejich morální stránka je pod bodem mrazu.
Život může být jako aprílový žertík, o který den co den zakopáváte a doufáte, že 1. dubna již nikdy nezažijete. Také však může být jako krásný jarní den, ve kterém se vám daří, je vám krásně a přitom je vzduch provoněn rozkvétajícími květinami. A nakonec se z něj může stát nikdy nekončící bouřka, při které s každým úderem hromu udeří blesk do vašich zad, a vy se pomalu hroutíte a skládáte se jako hromádka bezduchého masa. I takový dovede život být, a vy na tom nic nezměníte. Nezbývá nic jiného, než se s tím smířit.
Život plyne jak voda? Ano je to tak. Narodíte se, než se nadějete, vystudujete vysokou školu, a o chvíli později sedíte v domově důchodců a sledujete, jak se vaše vnoučata prohání po zahradě.
Smrt je jako moře. Je nekonečná, pro někoho černá stránka života. Nedá se jí vyhnout a pokud nevěříte v reinkarnaci, již se z ní nevrátíte.
Samozřejmě vše je relativní, takže se to ani nemusí stát. A proto užívejte života, stejně z něj nevyváznete živí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Život je jen náhodaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)