ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.72
Hodnoceno: 18x Prosím, ohodnoť práci

Současnost versus minulost

Charakterizovat dnešní svět je velmi těžké. Záleží totiž na pohledu, z jakého se na daný problém či situaci díváme. Vezměme si například politiku. V dnešní době neslyším nic jiného než nadávky a nespokojenost. Podívejme se ale do minulosti. Myslím si, že jsme na tom s politickou situací velmi dobře. Pořád lepší než zde mít "nasáčkované" Rusy či Němce. Na světě jsou jiné státy, které mají právo si stěžovat.

Mohu říct, že jsem velmi spokojena se svým životem, státem i dobou, ve které žiji.
Nedovedu si představit sebe někde před 150 či více lety. Nedávno jsem četla úryvek z knihy spisovatele, jehož jméno si nepamatuji. Přirovnává nás k člověku pravěkému a ptá se, kdyby měl neandrtálec sekyru, lámal by rukou tak silné větve? Kdyby měl prak, házela by jeho ruka tak prudce? Kdyby měl koně, uměl by tak rychle běhat? Naskytuje se otázka, zda jsme si vývojem a technikou pomohli či nikoli. Z pohledu pohodlnosti je dnešní svět dokonalý. Nemusíme lámat větve ani lovit divokou zvěř.

Stačí se však podívat z trochu jiného úhlu a hned můžeme polemizovat. Vezměme si dnešní sportovce. Každý z nich se honí za úspěchem a penězi. V minulosti znamenal sport zábavu. Lidé si chodili zaběhat či se předháněli kvůli přirozené soutěživosti a ne ziskuchtivosti. Doktoři a odborníci vymýšlejí chemikálie, které by nás popohnali k nadlidským výkonům na úkor zdraví.

Přinesl nám tedy vývoj něco pozitivního? Určitě ano. Podívejme se na svět Internetu, ve kterém se časová náročnost určitých činností minimalizovala. Poslání dopisu (e-mailu) z jednoho konce světa na druhý trvá vteřiny, před 150 lety bychom čekali dobrý rok. V minutách se dozvídáme nejnovější zprávy. Internet je vlastně taková knihovna, ve které se snadno něco dozvíme a najdeme. Každý mluví o katastrofách a o našem negativním účinku na zemi. Podle mého názoru na tom nejsme zas tak hrozně. Katastrofy byly, jsou a v budoucnu určitě budou. Bohužel víme víc, než bychom možná měli. Internet nás informuje o všem, co se kde jen šustne, a proto máme pocit, že se vše kolem nás hroutí. Něco na tom bude, ale jsem optimista a doufám, že neroztajeme ani se nerozpadneme.

Do jaké míry jsme ovlivněni 21. stoletím, počítači, Internetem a vůbec vším možným, co dnešní doba nabízí? Jsme schopni se s nárůstem nových informací a vynálezů vyrovnat a žít zdravý a spokojený život?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucyee, 31.03.2008

   
­­­­

Slohová práce Současnost versus minulost ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Současnost versus minulostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­