ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 12x Prosím, ohodnoť práci

Snížení věkové hranice trestní odpovědnosti v ČR

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Zlo s dětskou tváří a jednalo se o úvahový text zabývající se otázkou snížení věkové hranice trestní odpovědnosti v České republice

Je v dnešní době věková hranice trestní odpovědnosti optimální? Nebo jen selhala výchova rodičů a děti za nic nemůžou?
Na děti v dnešní době působí mnoho aspektů. Domácnost, ve které se nacházejí. Škola, v níž studují. A hlavně vrstevníci, s nimiž se scházejí.

Nemyslím si, že by se měli mladiství do 15 let soudit stejným metrem jako dospělí, plně vyvinutí jedinci. Dle mého názoru děti se sklony k nelegálním činnostem vede nějaká traumatizující událost z raného dětství. Na děvčatech se tyhle události většinou projevují psychickými poruchami, například anorexií, návaly úzkosti apod. Což není v rozporu se zákonem, ale výrazně jim to ovlivní život. Naopak u chlapců se to může projevovat násilnými činy, kupříkladu šikanou, která je problémem na většině škol.

Rodiče by asi taky nebyli šťastní, kdyby jejich děti šly sedět do vězení třeba za krádež. Dnešní forma trestu je přímo úměrná věku provinilých. Mnozí mohou namítat, že je to nedostatečný postih za čin, jenž nejde odpustit, například vražda. S tímto názorem se plně ztotožňuji. Některé činy zkrátka nejdou prominout, i když viník nedovršil patnácti let.

Zákon by potřeboval osvěžit a zavést trest odnětí svobody pro mladistvé do 15 let, ale pouze ve výjimečných případech třeba za výše zmíněnou vraždu. Ústavní výchova pro nezletilé je trestem dostatečným hlavně tím, že se dítě dostane do péče odborníků, kteří se postarají o to, aby jedinec, který dovrší osmnácti let, mohl začít žít normální život.

Kdo je vůbec potrestán? Dítě, které žije bez rodičů? Nebo rodiče, kteří přišli o dítě?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Flori, 13.03.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Snížení věkové hranice trestní odpovědnosti v ČRMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­