ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.75
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Rituály v našem životě

Když se řekne slovo rituály, okamžitě se většině z nás vybaví Afrika. Lidé poskakují kolem ohně celí zmalovaní, mávají rukama a uctívají své bohy. Ale proč? Protože je to naučili jejich předci. A není tomu v naší společnosti úplně stejně? Já si myslím, že určitě - jen si to pořád neuvědomujeme...

Jakmile se narodíme, hned jsme přiřazeni do jakéhosi družstva, druhu společnosti. Tahle konkrétní společnost se nás ujme a začne nás vychovávat. Ale co je to vlastně výchova? Mohli bychom to nazvat třeba "vylepšováním". Rodiče se snaží udělat z toho malého nemotorného tvora dospělého, který bude pro tu danou společnost přijatelný. Jenže slovo přijatelný znamená v různých společnostech různé věci. Obecně bychom ale mohli říct, že to odpovídá dodržování stejných rituálů.

Jednak je to nějaký životní cyklus. Jako děti se postupně rozvíjíme a rodiče se nás snaží připravit na život. Poté jsme posláni do školy, kde se vzděláváme, osamostatňujeme a začleňujeme. Následuje dospělost. Ze začátku jde o období plné volnosti, ale potom propadneme kolotoči denní rutiny. Poslední fází je stáří. Někdo už jen čeká, až se kolotoč dotočí. Avšak někteří se rozhodnou jít do jiného a daleko zábavnějšího lunaparku. A právě o tom často rozhoduje společnost.

Další skupinou rituálů jsou části těchto kousků života. Nikdo totiž nemůže popřít, že život je tvořen jen a jen dny. Denní rituály jsou v případě naší civilizace celkem jasně dané. Některé části určuje pouze pud zachování života, jiné zákon. Každopádně většina našich dní probíhá stále stejně.

Je pondělí. U postele nám zazvoní budík, jenž jsme si sami nařídili. Každý to bere jako samozřejmost. Ale proč to vlastně děláme? Abychom přišli včas do práce... A hned vyvstává nová otázka: Proč chodíme do zaměstnání? Když se to všechno shrne, je odpověď jasná. Abychom přežili další den! A dost podobně to funguje i v jiných kulturách, kde však jde o povolání trochu jiného charakteru. Třeba místo policistů bychom jinde našli lovce muflonů. Z jakéhokoliv povolání ale následně dostaneme odměnu v různé podobě. S tou nakládáme v průběhu zbytku dne. A je jedno, co děláme. Důležité je, abychom si to užili. Jenže ani toho nejsou někteří z nás schopni.

Společnost z nás sice dělá poloautomatické roboty, ovšem nemějme jí to za zlé. Každý potřebuje řád. Kdyby nebylo pravidel, svět by upadl do nezměrného chaosu a všechno, co známe, by skončilo.

Závěrem bych ráda dodala jednu podstatnou věc: Pořád v sobě máme ještě tu část, která úplně nezešroubkovatěla - tak ji patřičně využijme!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andrejka, 06.04.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rituály v našem životěMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­