ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.27
Hodnoceno: 22x Prosím, ohodnoť práci

Úvaha na neobvyklé téma: Přechod pro chodce

Taková všední věc jako přechod pro chodce se nestává často předmětem našich myšlenek. O to může být zamyšlení nad takovou zdánlivě běžnou věcí zajímavější.

Na přechodu pro chodce, ač se to na první pohled nezdá, se můžou výborně projevit vlastnosti lidí nebo jejich styl života. Vezměme to od začátku. Jen samotný fakt, že člověk přechod použije, nám o něm leccos říká. A naopak nepoužití přechodu v místě, kde je možné jej použít, nám klade mnohé otázky. Myslíte, že člověk někam spěchá? Neuvědomuje si možné následky svého chování? Nebo mu zkrátka nezáleží na zdraví?

Někdy je zajímavé jen tak pozorovat lidi přecházející přes silnici. Jakožto člověku trávícímu značnou část svého života na autobusové zastávce se mi tato podívaná nezřídka poštěstí. Se zájmem sleduji jejich rychlost, styl chůze, způsob vyhýbání (popřípadě nevyhýbání) se ostatním chodcům...

Obzvláště zajímavá je chvilka mezi momentem, kdy se na semaforu objeví zelená, a momentem, kdy se dá dav lidí do pohybu. Nechápu, jak je možné, že sebou cuknou v určitý okamžik téměř všichni lidé najednou. A to mi odmlka od změny barvy na semaforu nepřipadá krátká.

Na někom je zřetelně vidět, že se snaží být nezpozorován jinou osobou a vyhnout se kontaktu s ní. Nebo minimálně hraje, že si dané osoby nevšiml. Přijde mi neuvěřitelné, jak je to pro nestranného pozorovatele zřejmé. Podle chování však soudím, že druhá osoba hru většinou pochopí a přistoupí na ni.

Přechod je bezpochyby zvláštním místem. Potká se na něm za den tolik lidí, kteří by se za normálních okolností spolu pustili do řeči. Na přechodu si však vymění pouze pozdrav, nanejvýše úsměv...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Krater, 18.02.2013

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Úvaha na neobvyklé téma: Přechod pro chodceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­