ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.96
Hodnoceno: 138x Prosím, ohodnoť práci

Proč člověk sportuje aneb Co člověku dává a může vzít sport

Sport. Co je to vlastně sport? Tak jako mnoho slov, tak i tohle slovo znamená pro každého něco jiného. Pro někoho je to bezvýznamné slovo, pro jiné je to utrpení, druzí to vnímají jako způsob příjmu peněz, ale jsou i tací, kteří sportují pro radost, odreagování. Někdo také může sportovat aktivně nebo pasivně u televize s miskou chipsů. Já osobně sportuji aktivně - hraji volejbal, a hlavně ráda. Snad každý aktivní sportovec věnuje svému sportu mnoho volného času, stejné je to i u mne. Nejde pouze o všední dny, ale i víkendů, které mám volné, je málo. Kolikrát mě mrzí, že nemůžu jet na výlet s rodinou, kamarádkami, známými, ale i kolektiv, se kterým tvořím družstvo, mi mnohdy zpříjemňuje čas, který s ním trávím. To je také nedílnou součástí mnoha sportů. Pokud jde o kolektivní sport, tak si myslím, že je důležité vytvořit fajn kolektiv, ke kterému se bude člověk rád vracet a nerad ho opouštět. Nejen volný čas je překážkou, ale i škola a peníze. Nyní mě čeká jeden z velkých kroků. Půjdu na střední školu a přibude učení, tím pádem ubude času. Zatím nepřemýšlím, jak to překonat, ale určitě nechci skončit s volejbalem.

Jaký vliv mají na sport peníze? Věřte, že velký. Jak praví jedno úsloví: "Každý začátek je těžký." Tak bych charakterizovala roli peněz ve sportu. Na začátku musíte do sportu vložit vše, abyste mohli sklízet úrodu. Když začínáte se sportem, stále do něj něco vkládáte. Myslíte, že nic nedostáváte? Podle mého názoru to není pravda. Získáváte nové zkušenosti, přátele a také děláte něco pro své tělo a zdraví. Pravda je, že peníze nepatří mezi počáteční zisky, ale proč chtít za všechno peníze!? Vždyť peníze nejsou všechno! Z vlastních zkušeností znám, že radost z vítězství je k nezaplacení. Ovšem nejde-li o vítězství koupené. Vím, tato věta odporuje předchozím, ale bohužel je to tak. Ve vyšších soutěžích - například ve fotbale nebo v hokeji - se mnohdy vítězství kupuje, aby to ono družstvo získalo body do své tabulky, ale tohle je zrovna ta špína, která znehodnocuje sport. A radovat se z tohoto vítězství snad ani nejde. Ve sportu se točí peníze a jak už bylo napsáno nejen jako výplata. Peníze za svou snahu získáte, ale výše částky záleží na tom, jak dobře hrajete a jak velkým přínosem jste pro družstvo. Člověk může sportovat celý život a nedostane za to ani korunu, ale nevadí mu to, protože sportuje pro radost, ne pro peníze.

Není to tak dlouho, co skončilo Mistrovství světa v ledním hokeji 2004. Částka, kterou hráči získali za vítězství, není zdaleka tak velká, jako je jejich plat. Jim ovšem nejde o peníze, ale hrát v reprezentaci je pro každého velká čest. Ne každý ve svém životě bude reprezentovat svou zem, ať už je to v čemkoli. A nejedená se pouze o hokej a fotbal, ale také o desetiboj, vrh koulí, skok o tyči, akrobatické lyžování, sjezdové lyžování... Tyto disciplíny se objevují na olympiádách, které jsou jenom jednou za čtyři roky.

Ve sportu se mohou také objevit drogy, nebo-li zakázané látky. Někteří sportovci si je berou pro lepší výkon, avšak na všech závodech se provádějí dopingové testy, a tak jsou většinou brzy "odhaleni". Jsou potrestáni diskvalifikací a někdy také odebráním medaile. Nějací sportovci při "odhalení" tvrdí, že o tom nevěděli, jenže většinou to komisi nezajímá.

Co člověku může vzít sport? Asi záleží na tom, jak se k tomu kdo postaví. Mnoha sportovcům to může vzít rodinu. Musí se odstěhovat do jiného státu, nebo dokonce i na jiný kontinent. Hodně záleží na tom, jaké máte doma zázemí. Jestli Vám to rodina přeje a ráda Vás podpoří v tom, co děláte, je to vynikající a nic nebrání cestě za Vaší kariérou. Pokud ovšem máte rodinu, která Vás nikam nepustí, nepodpoří a ještě Vás od vašich zájmů odrazuje a říká Vám "Jseš blázen, co bys prosím tě hledal v Americe!? Vždyť se tam ztratíš!", je to neštěstí. Nutit někoho do toho, co nechce dělat a nebaví ho to, nemá smysl. Musí se prostě najít jiné východisko a bohužel i jiná cesta za štěstím... Já však věřím v to, že nepřejících rodin a kamarádů je na světě málo. Ale nejen rodinu může vzít sport. Při sportu může dojít ke zranění, trvalým následkům a bohužel i ke smrti. Je to smutné, ale je to tak. Povinností sportovce je mimo jiné dbát o své zdraví. V období zimy by neměli chodit - jak s oblibou říká moje mamka - "jak na motejli". Také sdílím ten názor, že správný sportovec nekouří a netráví večery s lahví alkoholu. Občas si nějakou sklenku sektu dát s kamarády není na škodu, nebo pokud se oslavuje velké vítězství, proč ne, ale každý den?

Na světě se čím dál víc rozšiřuje násilí, a tak bych zrušila sporty jako je box, karate nebo judo. Ovšem jak tak přemýšlím nad těmito sporty, občas se objeví násilí i v hokeji nebo ve fotbale, takže bych tím asi nic nevyřešila.

A co říci závěrem? Snad jen to, že všichni vrcholoví sportovci mají cíl, který chtějí za dobu své kariéry dosáhnout. Tak třeba Stanleyův pohár nebo Hartovu trofej, pohár UEFA, titul mistra světa či mistra Evropy, medaile z olympiády atd. Bez cíle to prostě nejde. Ať už je to sportovní cíl nebo ten největší cíl - ŽIVOTNÍ CÍL...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Proč člověk sportuje aneb Co člověku dává a může vzít sportMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)