ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Mírná řeč láme hněv

Každý známe ten pocit. Přátelská debata se pomalu strhává ve vyostřenou argumentaci a vy jste se ocitli přímo ve středu tohoto sporu. Hned ze začátku je vám jasné, že tuto slovní přestřelku nelze vyhrát bez mobilizace vašich nejvyvinutějších konverzačních taktik.

Vaše první, a také nejjednodušší možnost, je zkrátka přikyvovat a doufat, že monolog vašeho protivníka bude relativně stručný. Sice nikoho nepřesvědčíte, ale budete moci se ctí odejít a zkusit to příště s lepšími podmínkami.
"Moudřejší ustoupí" se neříká nadarmo, a proto si myslím, že tuto taktiku je nejlepší používat při argumentaci na internetu nebo při jiném dohadování, ze kterého nemůžete nic získat.

Druhá strategie vyžaduje trochu více úsilí a silné hlasivky: Oponenta jednoduše přehlušit. Není to však tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.
Klíčem k úspěchu je mířit na emoce, verbálně napadat názory nepřítele a být neustále v ofenzivním rozpoložení. Pomoci vám také mohou tzv. argumentační fauly, tvrzení, která se nedají potvrdit, ale ani vyvrátit. Zdaleka nejpoužívanější faul je apel na soucit. Souvětí typu - "Víš vůbec, jak jsem to měl v životě těžké?" - se sice netýkají tématu, ale pokud se někdo proti této větě vyhradí, nebude viděn přihlížejícími v tom nejlepším světle. Dle mého názoru to však není nejlepší možnost.

Využití třetího manévru velmi záleží na typu soupeře. Tady se budete snažit soka přesvědčit klidným hlasem, defensivním postojem a přiměřenou dávkou sebevědomí. Také byste měli hledat chyby v jeho projevu a pomalu jej rozložit logickými důkazy. Zní to celkem náročně, ale dokud si zachováte chladnou hlavu a znáte základy diskutovaného tématu, měli byste relativně jednoduše porazit neznalého oponenta. Jestli však potkáte kultivovanějšího rivala, než jste vy, a za každou cenu chcete zkusit vyhrát, můžete zvolit strategii s fauly.

Je důležité si uvědomit, že proti zkušenějšímu člověku se jen těžko vyhrává. Podle mě byste se měli v tento moment vzdát a zachovat si svůj respekt u ostatních. Není nic špatného na uznání porážky.

Takže láme mírná řeč hněv? Dle mého názoru je to nejlepší způsob, jak vyhrát argumentační spor. Ale jsou i jiné způsoby, jak zvítězit, a také nám naše klidné udávání důvodů nemusí vždy vyjít...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: IkeMate, 28.02.2023

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mírná řeč láme hněvMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­