ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Mírná řeč láme hněv

Každý známe ten pocit. Přátelská debata se pomalu strhává ve vyostřenou argumentaci a vy jste se ocitli přímo ve středu tohoto sporu. Hned ze začátku je vám jasné, že tuto slovní přestřelku nelze vyhrát bez mobilizace vašich nejvyvinutějších konverzačních taktik.

Vaše první, a také nejjednodušší možnost, je zkrátka přikyvovat a doufat, že monolog vašeho protivníka bude relativně stručný. Sice nikoho nepřesvědčíte, ale budete moci se ctí odejít a zkusit to příště s lepšími podmínkami.
"Moudřejší ustoupí" se neříká nadarmo, a proto si myslím, že tuto taktiku je nejlepší používat při argumentaci na internetu nebo při jiném dohadování, ze kterého nemůžete nic získat.

Druhá strategie vyžaduje trochu více úsilí a silné hlasivky: Oponenta jednoduše přehlušit. Není to však tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.
Klíčem k úspěchu je mířit na emoce, verbálně napadat názory nepřítele a být neustále v ofenzivním rozpoložení. Pomoci vám také mohou tzv. argumentační fauly, tvrzení, která se nedají potvrdit, ale ani vyvrátit. Zdaleka nejpoužívanější faul je apel na soucit. Souvětí typu - "Víš vůbec, jak jsem to měl v životě těžké?" - se sice netýkají tématu, ale pokud se někdo proti této větě vyhradí, nebude viděn přihlížejícími v tom nejlepším světle. Dle mého názoru to však není nejlepší možnost.

Využití třetího manévru velmi záleží na typu soupeře. Tady se budete snažit soka přesvědčit klidným hlasem, defensivním postojem a přiměřenou dávkou sebevědomí. Také byste měli hledat chyby v jeho projevu a pomalu jej rozložit logickými důkazy. Zní to celkem náročně, ale dokud si zachováte chladnou hlavu a znáte základy diskutovaného tématu, měli byste relativně jednoduše porazit neznalého oponenta. Jestli však potkáte kultivovanějšího rivala, než jste vy, a za každou cenu chcete zkusit vyhrát, můžete zvolit strategii s fauly.

Je důležité si uvědomit, že proti zkušenějšímu člověku se jen těžko vyhrává. Podle mě byste se měli v tento moment vzdát a zachovat si svůj respekt u ostatních. Není nic špatného na uznání porážky.

Takže láme mírná řeč hněv? Dle mého názoru je to nejlepší způsob, jak vyhrát argumentační spor. Ale jsou i jiné způsoby, jak zvítězit, a také nám naše klidné udávání důvodů nemusí vždy vyjít...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Mírná řeč láme hněv







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)