ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Lenost: cizinec, host anebo náš pán?

Když se vysloví slovo lenost, téměř každý si představí člověka, který třeba leží na gauči nebo v křesle a nic nedělá. Vyhýbá se svým povinnostem nebo je stále odkládá. To ho ale nenapadne, že před svými problémy stále utíká?

Lenost je vlastní všem lidem. Snad každého z nás někdy přepadne chuť nic nedělat a jít relaxovat. Na tom není nic špatného, ale důležité je, abychom hlídali, jak často se necháváme tímto příjemným pocitem ovládat. Rozdíl je mezi člověkem, jenž celý život nic nedělá a ani se to nesnaží změnit, a mezi lidmi, kteří se prací mohou sedřít. Jako příklad bych si mohla vzít svou prababičku. Celý život od rána do večera tvrdě pracovala na poli, dokázala se postarat o domácnost i o zvířata a ještě k tomu neustále kypěla radostí a energií. Jak to, že měla stále dobrou náladu? A jak je možné, že člověk, jenž je líný dělat něco se svým životem, se utápí v depresích a hýří kolem sebe špatnou náladu? Nemůže to snad být tím, že pracovitý člověk je spokojen, že svůj život posouvá dopředu, i když ho to stojí spoustu sil?

Rovněž je rozdíl mezi tím být líný a užívat si odpočinku, když mám všechnu svou práci hotovou. Uvidíme-li někoho na zahradě s chlazeným pivem v ruce, mohou nás napadnout dvě možnosti: Buď tady leží celý den, anebo doma umyl nádobí, opravil auto a posekal celou zahradu. My jej však neznáme, nevíme, co má za sebou, a tudíž bychom ho neměli soudit podle toho, co si o něm myslíme.

Pokud někdo tvrdí, že ho nikdy nepřepadla lenost a neměl chuť všechno hodit za hlavu, ten lže. Nemáme se za co stydět. Musíme však určit správnou míru lenosti, aby nám nezevšedněla a my si na ni nezvykli jako na nedílnou součást dne, týdne nebo celého života. Rozhodně by se neměla stát naším pánem.

Zkusili jste svou lenost již někdy překonat? Sice se vám do práce nebude chtít, ale pak se vaším tělem rozlije onen příjemný pocit, že jsme něco dokázali, ačkoliv jsme to předtím nechtěli. Tudíž se myslím, že je-li lenost pouze občasný pán, není to až tak na škodu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 30.06.2020

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Lenost: cizinec, host anebo náš pán?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­