ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.30
Hodnoceno: 43x Prosím, ohodnoť práci

Lenost: cizinec, host anebo náš pán?

Lenost? Co o ní říci? Kdesi na Internetu jsem našla definici lenosti, která zní: "Lenost je nepřítomnost vlastní aktivity, odpovědnosti a rozhodování, bytí v závislosti na svých nižších potřebách nebo na pravidlech zvenčí stanovených", jinak jak řekl Allains Alphonse: "Lenoch je ten, kdo ani nepředstírá, že pracuje".
Lenost ovládá člověka odjakživa, každý se s ní narodí, ať chce nebo nechce. Líné jsou děti, líní jsou muži, mimochodem muži mají lenost dokonale vyvinutou a líné jsou i ženy. Většina žen s touto poznámkou nebude souhlasit, ale bohužel pravda je krutá věc.
Lidi můžeme rozdělit do tří "lenivých" skupin. Mezi první skupinu lidí řadím i sebe. Nejsem na to hrdá, ale přiznám se. Naše lenost nás naprosto ovládne, někdy překračuje meze. Já svoji lenost označuji jakousi cizineckou nemocí, kterou jsem chytla díky tomu, že něco dělám. A lék? Můj recept zní: "Léčit jedině v posteli u televize za stálého přísunu potravin a pravidelného spánku". Chudák Aristoteles, ten jeho výrok "Nic tak neničí lidské tělo jako trvalá nečinnost" u mě nemá moc velký úspěch. Já být jeho pokusným králíkem, hodně by se divil a výrok by tedy nikdy neřekl.
Za druhou skupinu lidí považuji ty, kteří se občas stanou součástí mé početné skupiny. No málokdo se ovládne a nejde si po dobrém obídku na těch pár minutek schrupnout. Ale pak je obdivuji, že vstanou a jdou se projít nebo něco dělat. Myslím si, že Aristoteles patřil do této skupiny, protože jeden z jeho mnoha dalších výroků zní: "Ježto lidé nemohou nepřetržitě pracovat, potřebují odpočinek, přesto však odpočinek není konečný cíl". Jestli jsem to pochopila dobře, tak tím asi myslel, že pokud jsme unaveni, máme odpočívat a pak se vrátit k práci. V této skupině můžeme tedy lenost nazvat jako vítaného hosta našeho organismu.
Třetí a poslední skupina, pro mě zcela nepochopitelná, je partička lidí, kteří mají věčně něco na práci. Chvíli neposedí, neustále něco vymýšlejí a bádají. Jejich heslem je: "V práci a vědění je naše spasení". Zní to hrozitánsky a děsivě. No alespoň vím, jak bych nikdy nechtěla dopadnout. Vždy se musím zasmát při pomyšlení na to, že bych se stala hyperaktivní a lenost by se u mě stala cizincem, jenž by mě nikdy nenavštívil. Raději se budu řídit tím, že lenost je můj pán a postel můj hrad.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: omi, 05.03.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Lenost: cizinec, host anebo náš pán?







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­