ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Knihy v počítačové éře

Neznám snad nikoho, kdo by si k narozeninám přál knihu. V dnešní době chce být každý co nejvíce moderní a jít s dobou. Dítě uvidí nový telefon u kamaráda nebo cestujícího ve vlaku a řekne si rodičům, že by takový také chtělo. A ti svému potomkovi splní, co mu na očích vidí. Ale je to správný přístup? A proč to stejně nefunguje i u knih?

Čím dál více mladých lidí dnes nechce číst povinnou četbu. Často jsou do ní zahrnuta díla od nejznámějších autorů, například od Shakespeara či Moliéra. Zřejmě jim připadá, že čas strávený čtením by mohli využít lépe. Jenže jak myslíte, že by ho strávili? Šli by ven, nebo si sedli k počítači? Vždyť ostatně právě na něm si mohou najít i onen obsah díla, které měli číst. Avšak tím se sami šidí o něco, co z internetu nevyčtou. A tím jsou ponaučení, která autor mnohdy rafinovaně schová v textu. To je důvod, proč je mnoho známých děl tak stále aktuálních. A to by jim mělo vadit nejvíce, jelikož si z knihy mohou vzít cenná ponaučení do života a nedělat stejné chyby.

Mnoho lidí se uchyluje od skutečné reality a přiklání se k té virtuální. Ta je plná intrik a lží. Říká nám pouze to, co chceme slyšet a vidět. Ale to je bohužel úděl dnešní počítačové doby. Knihy začínají být vytěsňovány do pozadí. Jenže právě ony by měly tvořit nedílnou součást našeho života, a ne Facebook a jiné sociální sítě.
A říci nahlas počítačovému nadšenci, co si myslíte o počítačové éře? Zřejmě by si zaťukal na čelo a myslel by si, že jste utekli z blázince.

Ačkoliv nám počítače toho tolik dávají, musíme uznat, že také berou a ničí. Co třeba smysl pro estetično? Ten určitě upadá a jeho nároky se snižují. Knihy svádí nelítostný boj s počítači a vyhrávají pouze díla plná fantastična a nadpřirozena, které je nutné pro zaujmutí čtenářovy pozornosti. Ale co takhle vzít si klasickou krásnou knihu napsanou v některém z předešlých století?

Lidé se bohužel upínají k počítačům. Ty jsou totiž plné krásy, lží a namlouvání. Naproti tomu v knihách můžeme najít i nepříjemnou, všemi nechtěnou pravdu. Té se však příliš bojíme. Jsme ale vůbec ochotni a schopni něco s tím dělat?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 30.06.2020

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Knihy v počítačové éřeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­