ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.77
Hodnoceno: 30x Prosím, ohodnoť práci

"Knihy jsou mrtvým materiálem, dokud v nás neobživnou." (Jiří Mahen)

Znáte ten úžasný pocit, když dočtete knihu? Tak určitě víte, že příběh otočením poslední stránky a zaklapnutím desek nekončí.
Už sám autor vymýšlí příběh. Na jeho začátku je většinou pouhá myšlenka, od které se odvíjí celá řada zápletek, vztahů či jiných myšlenek. Myslím, že spisovatel nemá příběh promyšlený od začátku až do konce. Nebo má? Nevím, nejsem spisovatel. Postavy určitě nejsou pro autora pouhými figurkami, se kterými rozehrává nudnou hru. Kdepak, je to napínavá partie s mnoha zvraty a neočekávanými událostmi. Alespoň já v to doufám. V knize je otisk autorova vlastního příběhu, jeho vlastních zkušeností a představ o charakteru postavy. Kniha je pro něho dílo, které vytvořil sám, ke kterému má vztah.
Kniha je napsána, ale něco jí chybí. Tím něčím je čtenář. Čtenář, který nosí knihu všude s sebou. Čtenář, který se nemůže dočkat, až obrátí stránku. Čtenář, jenž se od knihy nemůže odtrhnout. Pokud se takový čtenář najde, autor si může blahopřát, jeho kniha je úspěšná a má nakročeno k tomu, aby se stala tzv. bestsellerem.
Zbožňuji pocit, jenž přijde po dočtení kapitoly. Co bude dál? Jak to asi dopadne? Večer v posteli hltám každé slovo, chci se dozvědět co nejvíce. Držím oči sotva otevřené, ale nejde přestat, je to jako droga. Nakonec ale stejně usnu. Ovšem není to jako vypnout televizi. Příběh postupně ožívá, zdá se vám o něm. V tu chvíli jste spisovatelem vy. Vaše sny a tužby píší pokračování příběhu. Realita jde stranou, mrtví ožívají, máte strach, radost, obavu, vztek, pláčete. Jste součástí všeho. Prožíváte příběh a dotváříte ho vlastní fantazií.
Ráno se probudím a vůbec netuším, kdy a jak jsem usla. Byl to všechno sen? Nebo skutečnost?
Dobrou knihu chcete mít doma. Možná, že ji už nikdy číst nebudete, ale pocit, že se k ní můžete kdykoli vrátit a oživit si příběh nebo některé myšlenky, je asi příčinnou toho, že někteří lidé mají přeplněné knihovny a knihy už nemají kam dávat.
Každá kniha vyzařuje určitou atmosféru, prožitek, který je pro každého čtenáře jedinečný, neopakovatelný a obtížně sdělitelný. I já nemohu dost dobře popsat, co všechno mi dávají knihy. Spisovatel vytvořil příběh, čtenář mu dal duši a já ho nosím v sobě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Brejchová, 07.09.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
"Knihy jsou mrtvým materiálem, dokud v nás neobživnou." (Jiří Mahen)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­