ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.71
Hodnoceno: 7x Prosím, ohodnoť práci

Když otevírám knihu...

  • úvaha s prvky líčení

Když otevírám knihu, určenou pro malé děti, a začnu ji číst, mám pocit, že se dostávám do úplně jiného světa. Spatříte mnoho písmen, připomínajících zástup lidí v černých pláštích, vidíte jen spoustu různých odstínů bílé, která se táhne od nekonečna do nekonečna. Připadám si jako v zemi čar a kouzel, lektvarů a kouzelných bytostí. Je to svět plných krásných představ smějících se dětí a hlubokých myšlenek. Když se pořádně začtete, nevnímáte čas, volání dospělých rodičů, prostě nic, jen prázdnotu a ticho.

V tomto světě můžeme potkat spoustu druhů zajímavých živočichů, rostlin, ale třeba i písek nebo kamení, to všechno je součástí přenádherného pohledu, který se nám naskýtá. Příroda vás uvítá kouzelnou písní, jakou jste nikdy neslyšeli. Hlavním hrdinou příběhu je pravděpodobně čaroděj. Jeho kamarádem je rychlý hřebec se svou partnerkou. Najdeme tam i další postavy, některé možná vymyšlené - draci, bojovníci, rytíři, princezny, kteří prožívají plno dobrodružství a využívají různých nástrojů k vyřešení záhad. Králík vám vypráví, jak s rodinou putoval přes sedmero hor, až objevil toto půvabné místo, kde se usadili. A vy nasloucháte, díváte se, jak úžasné může být vyprávění zvířat. Jsou zde i obrázky plné živé přírody a různých druhů květin, dávajících tomuto místu nádech čar a kouzel.
Moc by se mi líbilo tam žít. Je výjimečné tím, že se tam lidé dožijí až tisíce let, ale pořád vypadají jako osmnáctiletá mládež. Všichni se tam mají rádi.

Všechno tohle je součástí jedné úžasné knihy, bez které bychom si toto místo nemohli představit. Jenže tuhle krásu nedokážeme vytvořit my, obyčejní lidé, ale jen odborný člověk s obrovským srdcem a velkou vášní. Vždyť jaká by byla knížka bez toho všeho? Byla by bez života, mrtvá. Viděli byste jen bílou barvu, která by prostupovala celou stránkou a knihou. Ale naštěstí všechno tohle kniha obsahuje, a tak se můžeme radovat krásou tohoto světa.
Kniha je vlastně svazek listů, která nám neustále odhaluje ze svých krás a tajů.

Ocitám se na poslední stránce příběhu. Procházím malebnou uličkou, nikde není nikoho vidět, jako by se všichni báli bouřky. Připadám si jako princezna procházející se svým královstvím, když vtom mě z mého vyprávění vyruší chrápání mého usínajícího bratra. Vrací se mi ten nudný život studentky, která plní domácí úkoly do školy. Ale nic mi nebrání pozastavit se nad skutečným životem a na pár minut vždy vklouznout do světa snů a kouzel, a pak s radostí přijmout návrat do světa reality a povinností.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Když otevírám knihu...Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)