ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.87
Hodnoceno: 47x Prosím, ohodnoť práci

Globalizace

  • pohled jednotlivce a celkově

Co si představím pod pojmem globalizace? Globalizace je jistě zajímavé téma, jímž se zabývají politici, ekologové, biologové a vedou o něm vášnivé diskuze. My většinou jen pasivně přihlížíme těmto diskuzím a nechápavě kroutíme hlavou nad tím, jaké řeší - podle nás možná nepodstatné - věci.

Víme my, obyčejní lidé, co si pod tímto pojmem máme představit? Já bych pod tento pojem zařadil především: nedostatek pitné vody, vyčerpání energetických zdrojů, kriminalitu, znehodnocení vztahu a morálky, devastace životního prostředí. Toto je samozřejmě jen zlomek toho, co si pod tímto obsáhlým tématem můžeme představit.

Někdy se mi zdá, že jsou tyto problémy opravdu neřešitelné. Nikdo ještě nepodal konkrétní návod, jak těmto destruktivním procesům, jež ničí naši planetu, zabránit. Opravdu někdy nastane situace, kdy nebudeme mít pitnou vodu? A co budeme potom dělat? Nebo co když nám jednoho dne dojde ropa? Co budou potom dělat všichni ti technikou rozmazlení lidé, co jsou zvyklí každý den jezdit i pár metrů autem? A dojde vůbec někdy k takové situaci? Poslední výzkumy jsou přece opravdu alarmující, vždyť zásoby ropy stačí pouze na padesát let. To znamená, že se i já nejspíš dožiji toho, že svět bude úplně bez ropy a tím pádem i bez energie. Tuto situaci si opravdu neumím představit, proto budu doufat, že někde v laboratoři přijdou na to, jak vyrobit umělou vodu nebo umělá paliva do automobilů, vždyť už dnes je k dostání bionafta, existují přece i alternativní zdroje energie. Věřím tedy, že technický pokrok, jenž jde v posledním století opravdu závratným tempem dopředu, nám pomůže od starostí se zdroji energie.

Ale zdroje energie opravdu nejsou jediným problémem globalizace...
Následkem globalizace je přece také narůstající kriminalita a násilí. Zdá se mi, že násilí se týká pořád mladších lidí, vlastně spíše dětí. Jako příklad bych uvedl brutální útoky, které se stávají už i na středních či dokonce základních školách. Proč? Podle mého názoru za to do značné míry mohou média, jako jsou televize, ale hlavně Internet. Zkoušeli jste někdy do vyhledávače na Internetu zadat tak obyčejný pojem jako třeba "dopravní nehody". Možná byste byli překvapeni, jaké vám Internet najde odkazy, možná mezi nimi najdete, třeba i omylem, drastické záběry z dopravních nehod, můžete zde vidět umírající lidi, na Internetu jsou vidět i vraždy či brutální týrání zvířat natočené na videu. Tyto stránky mají překvapivě velkou návštěvnost. Vzbuzují v lidech brutalitu a probouzí v nich agresivitu a násilí.

Závěrem bych chtěl říci, že nad tímto složitým tématem se mi nejprve nechtělo přemýšlet. V této práci jsem nastínil pouze zlomek toho, s čím se naše země potýká. Jistěže nevymyslím žádné závěry, jak tento vývoj změnit. Na to jsou tu odborníci, kteří by měli dát lidem návod, aby co nejméně ničili a ubližovali naší planetě. Jistě by bylo nesmyslné říkat nebo radit, že se máme vrátit zpátky k životu v přírodě. Můžeme se pouze snažit zmírnit dopad globalizace například tím, že budeme třídit odpad, budeme se snažit co nejméně používat auta, v budoucnu se budeme snažit naše děti chránit před nebezpečím, jaké skrývá Internet.

Technický pokrok za poslední století jde obrovským tempem dopředu. Tomu nezabráníme. Můžeme se s tím jen učit žít. Ovšem položme si otázku: Jak bude náš svět vypadat například v roce 2050? Umíme si to vůbec představit? Nezničí nás nakonec technika? A nezničí člověk sám sebe? A dá se ještě všechno vrátit zpět?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kiki, 17.04.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
GlobalizaceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­