ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.32
Hodnoceno: 275x Prosím, ohodnoť práci

Dnešní mládež a návykové látky

První, co mě napadá, je, proč lidé vůbec chtějí zkusit nějakou návykovou látku, jaký k tomu mají důvod? Myslím si, že člověk začne brát drogu, když má nějaké problémy nebo je nějak zanedbáván anebo prostě jen tak ze zábavy. Myslím, že převážně mladiství okolo patnácti let, když se dostanou do nějaké party, chtějí zapadnout. Pokud daná parta třeba má pravidelné zkušenosti s návykovou látkou, tak nový jedinec chce zapadnout a je ochoten sám dobrovolně ji vyzkoušet, anebo je třeba donucen (Řekla bych, že jde jakoby o takovou zkoušku ohněm).
Další, co mě napadá, že za braní drog u mladistvých mohou částečně i rodiče. Dospělí se dítěti třeba nevěnují, pokud třeba hodně pracují anebo mají prostě jiné zájmy, než je jejich dítě, prostě je jim jedno, co dítě provádí. Ono se snaží jakýmkoliv způsobem zviditelnit, např. začne třeba jen užíváním alkoholu nebo kouřením cigaret a později je schopno sáhnout i po tvrdší droze.
Poslední odpověď, která mě napadá na tuto otázku, je, že návykové látky jsou brány pro zábavu. Jdete třeba na diskotéku nebo se jen tak prostě někam bavit a určitě se tam prodává i alkohol, což je návyková látka, ale bohužel legální. Smí se však prodávat až osobám od osmnácti let, což je často porušováno a prodejci jsou schopni ho prodat i nezletilým jen za účelem výdělku. Myslím si, že alkohol je sice návyková látka, ale v malé míře i zdravá (Třeba červené víno je dobré na krvinky).
Další otázkou pro mě je, co to lidem přináší? Možná, že jim droga po užití zprvu přinese pocit volnosti, stavu beztíže, připadají si bez problémů. Připadají si, jako by žili v úplném míru, ale jakmile účinky drogy vyprchají? Později mají potřebu si vzít další a další, až se stanou postupem času závislí. Závislému již je pak jedno, že na něj nepůsobí žádné dřívější účinky drogy, jaké jsou výše zmíněné. Nyní se pro něj stává droga spíš přítěží.
A teď, jaké jsou důsledky závislosti na droze? Závislí mají potřebu si drogu obstarat jakýmkoliv způsobem. Pomalu, ale jistě jim dochází finance. Někdy dokonce skončí na ulici, protože je opustí všichni přátelé a rodina a zůstanou úplně sami v zajetí drogy. Jsou ochotni hrubě porušit zákon, krást, sami se stát dealery anebo se sami prodávat, jen aby si vydělali na nic jiného než drogu.
Myslím, že braní drog je nebezpečné i pro veřejnost a úplně nevinné lidi. Jestliže jsou "feťáci" nedbalí a ti, jež užívají drogu injekčně, nechají jen tak povalovat použité jehly na ulici, může se stát, že tuto jehlu najde nevinné dítě a píchne se. Nakazí se nějakým virem, třeba HIV nebo žloutenkou anebo jinými nemocemi a později může i zemřít. Na to už feťáci nemyslí, protože je jim vše ukradené a žijí jen drogou. Ovšem jsou i tací, kteří svědomitě a bezpečně likvidují nebezpečný odpad a spolupracují se streetworkry (lidé pracující v terénu s drogově závislými). Nejedná se jen o drogově závislé, ale i o alkoholiky např. opilý člověk někde odhodí láhev, ta se rozbije a kolemjdoucí se nechtě pořeže. Alkoholici jsou i hodně agresivní a jsou schopni ublížit nejen lidem kolem, ale i těm kteří se snaží o jejich záchranu.
Nyní poslední otázka, co s takovými lidmi závislými na návykové látce? Rozdělila bych je na dvě skupiny: na ty "zlé" a "hodné." Mezi ty "zlé" lidi bych zařadila ty nedbalé feťáky, agresivní alkoholiky, dealery a mnoho dalších lidí, kteří třeba hrubě porušili zákon. Asi bych jim dala tu možnost, aby se šli léčit a pak si svůj trest za své skutky odpykali pěkně dlouho. Ty "hodné", např. závislé, ale hlavně ty, kteří se zapojují do programu street-výměny jehel, kteří by se i chtěli vyléčit, ale nejde jim to samotným, tak těm bych dala druhou šanci, opět jim dala možnost se vyléčit a poté třeba svůj trest za své činy odpykat v menší míře např. pobytem ve vězení, ale kratší dobu nebo veřejnými prácemi.
Radila bych vám, nenechte se svést a napálit nějakou reklamou třeba na alkohol, protože všechno má svůj háček. Nenechme si zkazit život drogou a pak toho celý život litovat, dávejme si pozor a žijme zdravě bez závislosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kusssi, 08.04.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dnešní mládež a návykové látkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­