ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Citát: "Není nám milé, co smíme; co nesmíme, více nás láká." (Ovidius)

  • latinsky: "Quod licet, ingratum est; quod non licet, acrius urit."
  • anglicky: "We take no pleasure in permitted joys; but what is forbidden is more keenly sought."

Pravidla jsou od toho, aby se porušovala! Myslím si, že tuto větu si někdy řekl asi každý. Já si ale častěji říkám: Co oči nevidí, to srdce nebolí. Co mají tyto věty společné? Mají stejný význam?
Podle mého názoru obě tyto věty slouží k ospravedlní porušení jakéhokoli zákazu nebo příkazu. Ať už je to porušení povolené rychlosti na silnici nebo záškoláctví. Domnívám se, že neexistuje na světě nikdo, kdo by nikdy nic neporušil.
Může se zdát, že někteří učitelé nebo naši rodiče by nikdy nic neporušili, protože nám neustále říkají, co máme a nemáme dělat a jak věci dělat správně, ale zdání může klamat. Myslím si, že nám to říkají proto, že také někdy prožili tu samou nebo podobnou věc a chtějí, abychom neudělali stejné chyby jako oni sami. Nesmíme zapomínat, že dospělí také jednou byli v našem věku a lákaly je stejné nebo velmi podobné věci jako teď nás.

Není nám milé, co smíme; co nesmíme, více nás láká. Neboli zakázané ovoce chutná nejlépe. Myslíte si, že jsou tyto podobné citáty pravdivé?
Asi každý z nás někdy chtěl něco, co mu někdo zakázal. Už malé děti slyší od rodičů, ať nelezou tak vysoko, že spadnou. Mám za to, že po takových slovech chuť udělat zakázanou věc spíš vzroste. Většinou se stává, že děti vylezou moc vysoko a spadnou a pak už to neudělají, ale někdy se stane, že nespadnou a mají poté pocit vítězství, a tak to příště zkusí znovu a možná ještě výše...
Starší děti třeba porušují zákazy od nevinného pozdního příchodu domů nebo porušení večerky až po více závažné prohřešky jako alkohol nebo kouření.
Podle mého názoru dospělí lidé neporušují zákazy tak často jako děti, ale zato jsou jejich poklesky závažnější, protože mají na ostatní větší vliv než třeba dětský pozdní příchod - například podvádění nějakého sportovce, aby vydal co nejlepší výkon, krádeže nebo porušování dopravních pravidel.
Je fakt, že jakýkoliv zákaz pokouší k porušení, ale jen málo lidí se tomu poddá. Ačkoliv každý touží ochutnat to pomyslené zakázané ovoce, většina lidí spíše odolá.

Ochutnali jste někdy zakázané ovoce vy? Jaké bylo? Vsadím se, že nejsladší, jaké jste kdy okusili...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Insaneprincepsveternum, 27.04.2021

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Citát: "Není nám milé, co smíme; co nesmíme, více nás láká." (Ovidius)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­