ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.17
Hodnoceno: 88x Prosím, ohodnoť práci

Arogance je parukou k zakrytí duševní pleše

Na světě je velmi mnoho lidí, a tudíž velmi mnoho různých charakterů. Jsou například lidé, kteří se dlouho tváří, že jsou vaši nejlepší přátelé, ale ve chvíli, kdy to nejméně očekáváte, vám bodnou pomyslný nůž do zad. Takovéto lidi je možné označit jako arogantní, protože i když ví, že jim důvěřujete, oni vás jen využijí a pokusí se vás nějakým způsobem ponížit. Tito arogantní lidé ponižují a urážejí ostatní lidi z důvodu zakrytí vlastních nedostatků a z projevu povýšenosti nad druhými. Když například politik, který vystudoval nespočet vysokých škol a před i za jeho jménem můžete nalézt mnoho titulů a danému problému zajisté dobře rozumí, pronese jeho řešení, řekne si arogantní člověk, který o věci nemá nejmenší ponětí, že je politik idiot a sám by to udělal nejméně stokrát lépe.
Arogance jako lidská vlastnost je ukrytá téměř v každém člověku, ale jen u některých se projevuje jako hlasité opovržení a ponižování ostatních - na rozdíl od těch, kteří si své kritické poznámky k tématu, o kterém nic neví, nechají pro sebe. Samozřejmě je o hodně jednodušší - než uznat svou nevědomost - říct, že je daný člověk hlupák, ale pak si ti, co něco vědí a vašim prostoduchým poznámkám se nezasmějí, myslí, že hlupák jste namísto snažícího se člověka s dobrým nápadem právě vy.
Navíc lidé, kteří si svou aroganci nenechají pro sebe, skrývají svůj problém. Myslí si, že když budou opovrhovat ostatními, jejich problém se vyřeší. To se však nestane, ale naopak je ostatní prokouknou a odstrčí na okraj. To vše již obsahuje věta, která je obsažena v nadpisu této slohové práce: "Arogance je parukou k zakrytí duševní pleše".
Arogantní lidé mohou být také oblíbení a to dokonce více než lidé, kteří se snaží být čestní a nad nikoho se nepřevyšují. Jejich přátelství je však velmi křehké a když arogantní člověk udělá chybu a zesměšní svého přítele před jiným ze svých přátel, je toto přátelství ztraceno.
Byl bych ale nerad, aby z předchozího textu vyplynulo, že arogantní jsou pouze lidé, kteří neabsolvovali žádnou vysokou školu nebo doma nemají maturitní vysvědčení. I u lidí s několika vysokými školami (jako jsem například psal v úvodu) se arogance vyskytuje velice často. Je to ale stále ze stejného důvodu: někdo, kdo velmi dobře ovládá svůj obor, si myslí, že když rozumí jedné věci, musí nejlépe rozumět všemu. A tak vznikají například na naší politické scéně debaty, spory a potyčky mezi představiteli politických stran. V tomto případě se ale ne vždy jedná o nevědomost v daném oboru, protože každá strana má své tzv. odborníky na daný problém. - Vládnoucí strana nebo koalice vládnoucích stran se snaží vládnout podle své stranické příslušnosti, ale samozřejmě (i když to někdy navenek nevypadá) i podle svého zdravého rozumu. Naproti tomu téměř se vším, co vláda vymyslí a přednese sněmovně, nesouhlasí strany, které se nacházejí v opozici. Je jedno, jestli právě vládne levice nebo pravice, vždy musí opoziční strana namítat, jaký je vládou navrhnutý zákon špatný a jaké nevýhody bude pro obyvatele mít. Neříkám, že je občasná kritika špatná, ale kritizovat někoho neustále se mi zdá ubohé a arogantní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Arogance je parukou k zakrytí duševní plešeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)