ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.04
Hodnoceno: 228x Prosím, ohodnoť práci

Ach, ta dnešní mládež! (2)

"Ach, ta dnešní mládež..." Tento povzdech již někdy pronesla většina z našich prarodičů. Myslí si, že dnešní mládež je úplně jiná, než byli oni. Je důležité si uvědomit, že poměry mezi generacemi se od padesátých let velmi změnily. To, co dnes považují důchodci za neslušné a vulgární, se děti školního věku nezdráhají ve slušné společnosti vyslovit nahlas. Mládí dřívější generace bylo v porovnání s dnešní dobou úplně jiné. Mladí lidé většinou bydleli na vesnicích a někdy byli pomocnými silami při práci na poli nebo doma, například na nějakém statku. Ještě v patnácti letech to byly děti. Dnešní mládež tohle ale z většiny nezná. Zajímá se spíše o dnešní módní trendy nebo o to mít lepší věci než ostatní. Chtějí prostě vynikat. Dříve se to neřešilo. Neměli Internet, počítače, telefony a jinou novou vědu, ale přesto byli lepší. Ovšem proč? Je to jednoduché. Uměli se k sobě chovat na úrovni, znali přátelství a nevyhledávali drogy. Neměli potřebu se jít opít, jít si zakouřit a podobně. Šli se bavit mezi kamarády a užít si. Proto dnes od starších slýcháme věty typu: "Tohle za nás nebývalo." nebo "Když jsem byla mladá, tak jsem měla úplně jiné starosti než ty děti dneska." a jiné. Dnešním dětem tohle možná přijde jako nudné, ale naši prarodiče na to mají jiný názor. Kdybychom se někdy zaposlouchali do něčeho, co vypráví ze svého mládí, možná by to některé zaujalo. Někomu by to přišlo zajímavé a chtěl by si alespoň vyzkoušet, jak se dřív žilo. Jiní by to brali jako ztrátu času a raději by šli ven za kamarády nebo - jak slang praví - "pařit". Někdo, kdo by ale vydržel poslouchat, by se toho třeba dozvěděl víc o dřívější době. Dnešní mládež přijde našim prarodičům či praprarodičům možná i jako nevychovaná. Dříve lidé zdravili na ulici toho, koho kdo potkal, ne toho, koho kdo znal. A proč? Ze slušnosti. Proto dnes většině starých lidí vadí, jak je dnešní mládež nevychovaná a neví, co je to slušnost. "Pozdravit je základ všeho," jak říká moje babička. Někomu to přijde jako pitomost, ale kam dospějí naši potomci? Budou stejně takhle nevychovaní? Někdo se ale může i hádat, že on vychovaný je. Pokládá si ale otázku, "proč zdravit někoho, koho vůbec neznám?" A v tom je právě ten problém dnešní doby.
A nikdo neví, proč se tak ty děti chovají. Kde se naučí takhle neslušně se chovat? Že by už ve školce? Ve škole? V televizi? Dnešní mládež je v katastrofickém stavu. Vím to a uvědomuji si to. Vždyť i já sem patřím. Bude mi šestnáct a jsem poznamenána dnešní dobou. Kouřit jsem zkoušela a nikdy s tím nechci začít. S alkoholem zkušenosti ještě nemám a mít nechci. Asi si teď pomyslíte, že jsem divná, že celý čas dnešní dobu kritizuji a teď prohlásím, že jsem taková taky. Jsem divná. Chovám se trochu k dnešní době, ale stejně ji odsuzuji. Odsuzuji i své jednání, ale to už se asi nezmění. Uvědomuji si, že mám chyby a ty už asi nespravím, ale nechci mít další.
Teď jsem se tak trochu vyzpovídala, ale o to nejde. Pevně doufám, že se ti malí "špunti" už ve školce nezmění k obrazu dnešní mládeže. Doufám, že budou lepší než já, neboť oni na to mají, ale musí chtít.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: blob111, 22.04.2008

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ach, ta dnešní mládež! (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­