ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.10
Hodnoceno: 30x Prosím, ohodnoť práci

Proměna (kniha)

Franz Kafka: Proměna. Netopejr, 2004.

Nedávno jsem měla možnost přečíst si povídku od pro mne donedávna neznámého autora. Tato povídka se jménem Proměna svým názvem příliš neupoutá, ale svým dějem už každého musí zaujmout. Protože situace člověka, který se promění v pouhý hmyz, je velmi zvláštní téma.

První co vás určitě zaujme, je vtažení čtenáře do děje, aniž by se nadál. Tato skutečnost je velmi zajímavá, ale pokud by jí člověk nevěnoval pozornost a četl jen prázdná slova, může se mu stát, že ani nepochopí, co se Samsovi stalo. Dalším kladem je skutečnost, že děj je chronologicky uspořádán, člověk se tak může lépe orientovat. Celé vypravování je vytvořené tak, aby si člověk mohl vytvořit svůj vlastní názor. Autor nikomu nic nevnucuje.

Skutečnost, že v ději se nenachází žádné odbočky, je velmi dobrá, protože člověka neodpoutává od hlavního tématu a neruší. Na druhé straně bohužel v ději nacházíme vyprávění v er-formě, která ukazuje pocity hrdiny, ale pro popis pocitů by se spíše hodila ich-forma. Dalším negativem je příliš zdlouhavé vyprávění, což je způsobeno podrobným líčením pocitů hrdiny, který se proměnil.

Příběh byl ale na svou dobu originální a nový. Mnoho autorů se jím nechalo inspirovat. Celé dílo vás upoutá, ale pouze zda vy chcete. Pokud mu chcete porozumět, musíte se nechat unášet dějem. Jestliže však chcete porozumět celé Proměně více, není na škodu si přečíst o autorovi pár slov, neboť ve své tvorbě užívá autobiografické prvky - hrdina je bankovní úředník, žije se svou rodinou, má největší respekt ze svého otce a rovněž se mu snaží zavděčit.

Při dočtení příběhu člověka napadne, co se nakonec stalo s hlavním hrdinou, protože jeho proměna nebyla nikde vysvětlena.
Naštěstí vše zachraňuje originální téma, které ještě nikdy nebylo zpracováno a ani by člověka nenapadlo se nad tímto problémem vůbec zamýšlet.

Klíčovým motivem, kterým je celá kniha prolnuta, je - jak již sám název napovídá - proměna. Ale ne pouze proměna fyzická, ale i duševní. Řehoř vůbec neřeší, že se změnil, ale že nebude moci již zabezpečit rodinu, postarat se o ni. Proměnily se také vztahy v rodině. Všichni měli dříve Řehoře rádi, ale nakonec se jejich poměr k němu změnil, a to k horšímu. "Musíme se toho hledět zbavit."

Celý text působí velmi jednolitě. Někdy je doplněn o přímou řeč, ale není jí mnoho. Ani básnických obratů se moc nenajde. Jde pouze o vyprávění, které říká na rovinu, jak se věci mají. Pro lepší představu je text doplněn o mnoho popisných pasáží, které se dobře čtou, povídka je psána spisovným jazykem.

Závěr je jako by nedokončený, neukončený, nikdo proměnu nevysvětlil... Člověk by očekával, že se Řehoř promění zpátky v člověka, čemuž tak ale není.

Celé dílo osloví hlavně svým dějem, i když se může někdy zdát trošku zdlouhavý a pomalý. Ale také, když si spojíte povídku s dnešní dobou, je v ní jakási pravda, neboť lidé se honí jen za penězi, nemají čas na rodinu, někdy zavrhnou rodinu kvůli práci. A vztahy jsou založené často jen na penězích.
Celá povídka se dá interpretovat z různých hledisek. Oslovit by měla hlavně mladší ročníky, aby si uvědomily, jak se chovat.

Závěrem bych ráda Proměnu doporučila ostatním. Můžete se v ní dočíst spoustu zajímavostí a zjistit také něco málo o Kafkově životě. Dokonce se dozvíte, co se s člověkem děje, když se nevysvětlitelně promění v brouka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Proměna (kniha)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)