ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Život kořenáře

Je tomu už dávno, co jsem tento příběh prožil, kdy pánem na Zemi byl každý nový den a klíčem k úspěchu jedině trpělivé naslouchání a porozumění. Narodil jsem se ve znamení Veverky, a protože moji rodiče byli chudí rybáři, žijící proto, aby přežili, usoudili, že se mi bude lépe dařit u dědečka kořenáře, jelikož symbol chamtivého tvorečka předpovídal, že mým pomocníkem na cestě životem má být země, nikoliv voda. Přišlo mé páté jaro a já odešel do nedalekého lesa, jenž můj prarodič pokládal za svůj domov a který se měl co nevidět stát i mým útočištěm.

Dědeček přebýval ve své přestárlé chaloupce na samotném okraji háje. Voněla po bylinkách a léčivých mastích. Mladé, ušlechtilé srny mi pojídaly maliny z dlaně. Stařeček mě učil jak porozumět přírodě a já naslouchal, sbíral rostliny a maloval jejich zelená, voňavá těla do herbářů. Čas plynul jako voda. Přišel můj patnáctý podzim a s ním dostihlo mého opatrovníka stáří. Už jsme spolu nechodili krmit zvěř ani trhat jaterníky a jitrocel. Dědeček ležel pod lněnou přikrývkou u kamen, v obličeji bílý jako křída. Přiložil jsem do kamínek další suché polínko, když staroušek zasípal: "Nikdy jsem ji neslyšel. Kdyby mi aspoň odpověděla, že jsem konal dobře. Že nadešel můj čas." Tuto větu dědeček říkával až příliš často a já jí nedokázal porozumět, až jednou. Hlavou mi vířila spousta otázek a já se obával, zda nezůstanou jednou provždy nezodpovězenými. U paty lesa stál vysoký buk. Často jsem pod ním sedával a právě ten den, ve chvíli, kdy jsem se zády opřel o jeho hladký a silný kmen, uslyšel jsem ten vábivý šum v koruně. Jeho hlas zněl jako zpěv ptáků, meluzína, voda zurčící v potoce. Šeptal slova díků a plakal. Ruku mi potřísnila jeho smůla. A já tehdy zase porozuměl.

Rozrazil jsem dveře do chalupy. "Dědečku, je šťastná, příroda je šťastná! Strom mi to vyprávěl," rozjařeně jsem volal. Na tváři starce se usídlil pokojný a šťastný úsměv. Věděl, že jeho čas už nadešel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MerayaA, 17.02.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Život kořenářeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­