ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Kolaborant

Co vlastně znamená slovo kolaborace? Ano, spolupráce s nacisty. V našich dějinách je spoustu takových, kteří si kolaborací chtěli zachránit svůj krk výměnou za jiný. Jedním z nich byl Josef Zdvořilý z Prahy.

Po založení Protektorátu Čechy a Morava se velmi bál okupantů. Slýchal, jak bijí lidi, ničí jim majetek anebo jak posílají určité typy lidí do koncentračních táborů. Proto chtěl mít raději pocit ochrany říše.
Začal donášet gestapu různé protiříšské aktivity ve svém okolí. Ať už šlo o poslouchání zahraničního rozhlasu nebo účast v odboji proti nacistům. Díky svým dokonalým přesvědčovacím schopnostem se dostal na kobylku nic netušících obyvatel, ze kterých vymámil i to největší tajemství. Zatím však nikdo nevěděl o jeho profašistické spolupráci.

Jednoho dne k němu do bytu přišlo několik vysoce postavených příslušníků gestapa. Josef se už zalekl nejhoršího, ale Němci mu šli předat vyznamenání za výtečnou práci pro gestapo. To ovšem byla chyba. Pár jeho sousedů je zahlédlo a byli to právě ti, kteří Josefa dlouho podezírali. Teď se jim to jen potvrdilo.

Večer se všichni setkali v bytě jednoho z nich a jednali o osudu zrádce. Nakonec se rozhodli, že udavače zabijí v jeho bytě jakýmkoli možným způsobem.
Druhý den měl být hrůzný čin proveden. Josef trávil ten den doma, poněvadž byla neděle. V dobu, kdy u jeho dveří zazvonil naštvaný dav, si poklidně četl v křesle. Když Josef neotevřel, začali se lidé na chodbě násilím dobývat dovnitř.

Josef přistoupil k oknu, otevřel jej a protože bydlel v prvním patře, bez obav vyskočil. Rozzuřený dav mezitím vyrazil dveře a mířil si to do pokoje.

Josef, neohlížeje se, utíkal po pražských ulicích směrem na Staroměstské náměstí. Odhodlán pomstě za ním utíkal i dav. Na Staroměstském náměstí zrovna probíhala jakási slavnost s přehlídkou obrněných vozů Velkoněmecké říše. Strachem naplněný Josef vběhl do davu s jistotou, že se svým pronásledovatelům ztratí.
Přeskočil ohraničení, odkud rovnou vběhl do cesty projíždějícím tankům. Naneštěstí pro něj tankista nestačil včas zastavit. Udavač Josef skončil pod několika tunovým obrněným vozem. Pronásledovatelé Josefa se raději obrátili a odešli zpět do svých domovů. Docílili cíle, i když trochu jinak, než by chtěli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 15.03.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
KolaborantMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­