ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.75
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Jednorožec

- kratší fantasy povídka

Zdejší noci byly příjemně teplé a jasné. Lehký vánek si pohrával s listy vysokých stromů rozprostírajících se okolo třpytícího se jezera. K němu se pravidelně, noc co noc, chodili napájet jednorožci. Byli nádherní, celí bílí, s dlouhou, stříbrem se třpytící hřívou a ocasem. Měsíc stojící vysoko na nebi plném zlatých hvězd ozařoval svými stříbrnými paprsky jejich zlaté rohy tyčící k nebi.

Dnešní noc však byla jiná než ty ostatní. Měsíc byl skryt šedými mraky neurčitých tvarů. Celému okolí vládlo ticho. Čas jako by se v tu chvíli zastavil, nic se nepohnulo. Hladina jezera byla klidná, bez jediné vlnky. Neukázal se tu jediný jednorožec, jenž by se chtěl napít vody z jezera.

Vzduchem se linul sladký zápach čerstvé krve. Přicházel z místa, kde na mechu ležel jednorožec. Ležel nehnutě. Jeho roh však stále zářil, a to znamenalo, že ještě není mrtvý. Ale nebude trvat dlouho a roh zhasne společně s životem jednorožce. A on to věděl, nesnažil se bojovat o svůj život, zvrátit osud. Již dávno věděl, že se to má stát, jen mírně zvedl hlavu a zadíval se na hlubokou krvácející ránu na svém boku. Cítil bolest, ale nevnímal ji. Netušil, kdo mu to udělal. Bylo to tak rychlé, že se nestihl ani bránit. Ten, kdo ho napadl zezadu, když se jako každou noc přicházel napít k jezeru, teď nehnutě stál opodál ve stínu mohutného stromu a vyčkával. Jednorožec z posledních sil otočil hlavu, aby spatřil toho, kdo mu to udělal. Neviděl mu však do tváře přes tmavou kápi, která mu zakrývala většinu obličeje.

Jednorožec už nevnímal bolest ani teplou stříbrnou krev stékající po jeho těle a vpíjející se do země. Naposled se podíval na to nádherné jezero, kam se dodnes chodil noc co noc napájet, poté položil hlavu zpět na zem a zavřel oči. Záře jeho rohu pomalu bledla až úplně zhasla.

Jednorožec byl mrtvý. Na to ten, kdo ho zabil, čekal. Nevzal si však jeho roh, jak to dělávali lidé, když zabili jednorožce, ba ani ocas, jak to dělávali elfové, když objevili mrtvého jednorožce. Jen nezaujatě vyšel ze stínu a pomalým krokem odešel zpět do tmy lesa, odkud přišel. Při odchodu se ani neohlédl.

Tak proč tedy jednorožce zabil??

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ley-lin, 30.11.2010

­­­­

Diskuse ke slohové práci
JednorožecMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­