ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Svatý Mikuláš

Ve městě Patara (Patara Plaj?) v dnešním Turecku se kolem roku 280 narodil velmi bohatým rodičům synek. Dostal jméno Mikuláš. Vyrostl z něho vzdělaný mladý muž, jenž dělal svým rodičům jen radost. Ti však onemocněli a brzy zemřeli. Mladému Mikuláši zůstal velký majetek. Ve snaze co nejlépe jej využít, rozdával mladík almužny chudým a pomáhal, kde bylo třeba. Snažil se pomáhat tajně, aby se obdarovaní o něm nedozvěděli. Tak pomohl i rodině, kde chudoba donutila otce poslat své tři dcery na ulici. Jeho dobročinnost však nezůstala utajena, a tak skromný Mikuláš raději odešel z domova, aby se vyhnul chvále a vděčnosti obdarovaných lidí.

Dostal se až do Myry. Brzy ráno se šel do kostela pomodlit, jak bylo jeho zvykem. Tam právě shromáždění kněží řešili, koho zvolit za nového biskupa, neboť dosavadní biskup náhle zemřel. Jeden starý kněz navrhl: "Zvolme toho, kdo jako první ráno přijde do kostela." A to byl právě Mikuláš. Mikuláš po dlouhém zdráhání nakonec svolil a stal se biskupem v Myře.

Ani potom se nezměnil. Pomáhal chudým a nemocným, pro každého měl vždy almužnu. Obyvatelé Myry měli svého biskupa velice rádi. I tady se proslavil svou dobročinností. Když například ve městě panoval hladomor, dal rozdat obilí z římské lodi, kotvící v přístavu. V Římě námořníci zjistili, že z nákladu vůbec nic neubylo. Jindy se zase námořníci na lodi octli ve velké bouři. Hrozilo ztroskotání. Námořníci se úpěnlivě začali modlit k Mikuláši, o kterém toho hodně slyšeli. Najednou se objevil mezi nimi na lodi muž v biskupském oblečení a dovedl loď do bezpečí. Pak zas zmizel. Později, když dopluli do Myry, šli námořníci na mši svatou a tam v biskupu Mikuláši poznali muže, který jim pomohl.

Ještě mnoho podobných činů vykonal Mikuláš za svého života. Zemřel kolem roku 350 a byl pohřben v Myře.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 30.11.2018

   
­­­­

Slohová práce Svatý Mikuláš ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Svatý MikulášMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­