ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.92
Hodnoceno: 283x Prosím, ohodnoť práci

Zima podle Josefa Lady

  • popis obrazu
  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Obraz od Josefa Lady a jednalo se o popis vybraného Ladova obrázku

Autorem obrázku je známý český malíř Josef Lada. Náměty často čerpal ze svého dětství, které prožil na malém městě. Proto se také na jeho kresbách často objevují děti. Na tomto obrázku znázornil část zasněžené vsi.

Zimní atmosféru této malebné vesničky podtrhuje husté sněžení a holé stromy. Převažuje zde bílá a modrá barva a jen detaily fasád domečků a oblečení dětí v popředí jsou barevnější.

V hlavní části obrázku vidíme několik dětí, které si užívají zimních radovánek na sněhu. Některé stavějí sněhuláka, jiné se právě vrátilo ze sáňkování a určitě by se rádo připojilo k ostatním. Možná si také půjdou společně zabruslit na rybník s krásnou vrbou, který je vlevo na obrázku. Ve střední části kresby jsou čtyři různobarevné domečky. Je možné, že některé z dětí hrajících si před nimi za chvíli zamíří do některého z nich. Domečky mají dřevěné štíty, malá okýnka a bílou sněhovou pokrývku střechy. Na kopci nad vesnicí se tyčí krásný růžový kostelík s věžičkou. Ve věži je určitě zvon, jenž se každý den ozývá svým hlasitým zvoněním. Kostelík je obklopen hřbitovem a z každé strany jsou za kopcem vidět sněhem pokryté střechy dalších domů. V oknech žádného z domů se ještě nesvítí, ale zdá se, že na vesnici už padá soumrak. Brzy se okna zlatě rozzáří do temné noci plné hvězd.

Obrázek vyjadřuje zimní pohodu a klid zasněžených vesnic. Působí velice příjemným dojmem. Vždyť co je krásnější, než pohled na spokojeně si hrající děti a předvánoční zimní krajinu?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Charrlie, 14.12.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zima podle Josefa LadyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­