ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.70
Hodnoceno: 46x Prosím, ohodnoť práci

Zima na splavu

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Obraz od Josefa Lady a jednalo se o popis vybraného Ladova obrázku

Znáte odpověď na otázku: Co nám přinesl rok 1943? Tato otázka má velice jednoduchou odpověď. Kromě jiných událostí, smutných i veselých, známou kolorovanou kresbu od Josefa Lady nazývanou Zima na splavu.

Námět kresby autor čerpal ze svého dětství, stále se vracel ke svým příhodám, zážitkům.

Na této pohlednici vidíme děti, které se radují ze sněhu a ledu, stavějí sněhuláka, bruslí nebo se jen dívají na ostatní. Tento děj připomíná dnešní dobu. Chaloupky, tiše odpočívající a pokryté sněhovou přikrývkou, působí tajemně. Nikdy se nedovíme, kdo v nich žil, co se v nich vařilo k obědu...

Kostel, stojící na kopci, se rozhlíží do dáli, do vesničky, do zasněžené krajiny... Popředí pohlednice obsahuje nejvíce detailů, dále jich pak ubývá. V tomto plánu se nachází i hlavní motiv. Děti prožívající zimní radovánky právě dokončují stavbu nádherného sněhuláka.

Ve středním plánu tiše naříkají zasněžené chaloupky. Je jim asi zima. V pozadí se vypíná kostel, hřbitov a kopce, na kterých se na podzim pouštělo hodně pestrobarevných draků.

Z tohoto obrázku nám běhá mráz po zádech, protože oblečení dětí, bílá barva pokrývající domy, stromy a vločky tichounce padající k zemi nám napovídají, že vesničku na obrázku trápí i těší období, které i nám klepe na dveře - zima!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 24.10.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zima na splavuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­