ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.78
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

Popis pohlednice Josefa Lady

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Obraz od Josefa Lady a jednalo se o popis vybraného Ladova obrázku

Tuto pohlednici s názvem Děti v zimě nakreslil roku 1943 nadaný malíř Josef Lada. Pocházel z malé vesničky jménem Hrusice a její část nakreslil i na tuto pohlednici.

Když se na obrázek podíváme, spatříme zasněženou vesničku, kde několik dětí právě staví velkého sněhuláka. Už má vytvarované tělo, hlavu a nohy, v jedné ruce již drží kousek větve a tu druhou mu právě jeden hoch přidělává. Na hlavu mu děti nasadily červený hrnec s mřížkovaným vzorem. Obličej tvoří dva uhlíky jako oči a mrkev jako nos. Do úst mu zase jiný chlapec dává fajfku. Další právě bruslí na zamrzlém rybníčku, u nějž roste vrba. Socha, která se nachází hned naproti sněhulákovi s dětmi, vypadá, jako by se na ně dívala.

Děti jsou velmi teple oblečeny, jelikož je zima a ještě stále sněží. Chlapci mají na sobě teplé kabátky, čepice, kolem krku šály. Dvě děvčata jsou oblečená v dlouhých sukních, kabátcích a hlavu jim chrání šátky.

Můžeme zde také vidět pěkné dřevěné chaloupky s malými okny, jejichž střechy jsou zaváté sněhem. Opodál také zahlédneme cestu do kopce vedoucí k bráně hřbitovu, který je ohraničený zdí. Za ním se tyčí velký červený kostel. Ve vesničce je spousta holých stromků různých velikostí a tvarů a v dáli za kostelem už jen kopce pokryté sněhem, jakoby dotýkající se oblohy. Mezi vločkami sněhu létají černé vrány.

Nejvíce mě zaujalo, jak malíř Josef Lada dokázal barevně sladit krajinu s děním ve vesničce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maky, 08.04.2011

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Popis pohlednice Josefa LadyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­