ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.17
Hodnoceno: 30x Prosím, ohodnoť práci

Pokladnička (popis pracovního postupu)

A je to tady. Zase stojím před otázkou, jakou "rukodělnou činnost" si mám pro své svěřenkyně připravit na příští skautskou schůzku. Oblečení už jsme letos "batikovaly", na hrnčířském kruhu pracovaly - co bych tak ještě vymyslela? Nejlépe by bylo vyrobit si něco užitečného a praktického z materiálu, který máme v klubovně běžně k dispozici. Když už opravdu nemůžu na žádný kreativní nápad přijít, zapátrám v paměti. A opravdu, kdysi jsme na základní škole dělali něco, co by se pro tento účel mohlo skvěle hodit. Pokladničku - prasátko pro štěstí.

Budeme potřebovat zásobu novinového papíru, bílé papíry, kuchyňské ubrousky, škrob nebo lepidlo na tapety, nafukovací balónek, temperové barvy, štětce, kousek provázku, igelitový ubrus, vodu, starší misku, modelářský nůž a gumové rukavice, popřípadě pracovní plášť.

Na práci vyhradíme zvláštní plochu, nejlépe stůl, který přikryjeme igelitem. Z okolí raději odstraníme všechny nepotřebné předměty, aby nepřišly k úhoně. Novinový i bílý papír natrháme na kousky asi 3x3 cm velké, nafoukneme balónek a zavážeme provázkem. Podle návodu na obalu rozmícháme ve starší nádobě škrob (lepidlo na tapety) s vodou. Ještě si oblečeme ochranné pomůcky, rukavice a plášť, a můžeme se s dívkami pustit do díla.

Čtverečky novinového papíru postupně namáčíme do roztoku v misce a lepíme je na balónek, a to po celé ploše. Útržky se musí překrývat, abychom takto mohly vytvořit několik souvislých vrstev. Asi po dokončení dvou nánosů namočíme do roztoku papírové ubrousky a vytvarujeme z nich prasečí rypáček, ouška a nožky. Tyto části postupně přikládáme k tělu tam, kam by měly správně patřit, abychom vyrobily opravdového čuníka, a dále překrýváme novinovými kousky. Celkem bychom měly mít hotových alespoň sedm vrstev. Tu poslední pak vytvoříme z papíru bílého, abychom po uschnutí mohly pokladničku ozdobit barvami.

Schnout musí kasička pár dní, nejlépe na sluníčku. Když je povrch výrobku bílý a tvrdý, můžeme bezstarostně vyfouknout balónek a jednoduše ho z prasátka vyndat. Zapojíme svoji fantazii, té se meze nekladou, a pomocí temperových barev kasičku rozveselíme. Až barvy zaschnou, zbývá už jen modelářským nožem proříznout malý otvor na hřbetě čuníka, to abychom mu mohly naplnit bříško. On nám poklady ohlídá.

Doufám, že výroba pokladničky děvčata zaujme a budou mít z vykonané práce radost. I já budu spokojená, neboť mohu připojit tématicky souvislé mravoučné povídání o vlastnictví a šetření.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anežka, 09.06.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pokladnička (popis pracovního postupu)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­