ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.85
Hodnoceno: 53x Prosím, ohodnoť práci

Kresba Josefa Lady

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Obraz od Josefa Lady a jednalo se o popis vybraného Ladova obrázku

Kolorovaná kresba Josefa Lady z roku 1935 představuje tradiční venkovskou zabijačku.

V popředí obrazu jsou připravené velké dřevěné necky, ve kterých se pařilo prasátko. Okolo postávají čtyři děti, jež zvědavě koukají, co se děje. U necek pobíhá černý pes, jenž čeká, co na něj zbude, a očichává krvavé stopy ve sněhu.

Josef Lada - Zabijačka

Ústředním motivem jsou ve střední části obrazu otevřená vrata stodoly a v nich na rozporce visí čuník, kterého řezník již začíná porcovat. Okolo stojí tři starší zvědavci a přihlížejí, jak se řezník činí.

Z pravé strany selka rázně přináší velký hrnec s horkou vodou. Je zřejmě mrazivé počasí, protože nad hrncem se tvoří oblaka bílé páry.

Z levé strany od dřevěných vrátek přináší usměvavé děvče malovaný džbánek. Byla poslána do hospody, aby přinesla na posilnění pivo. Na zemi i na střechách leží sníh.

Pozadí tvoří další venkovská chalupa a dva holé ovocné stromy. Nad chalupou poletuje vrána.

Obraz na nás působí příjemným dojmem. Cítíme kontrast mezi klidným venkovským životem v zimě a ruchem, který propuká při zabijačce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Barborka, 01.08.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kresba Josefa LadyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­