ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.45
Hodnoceno: 31x Prosím, ohodnoť práci

Josef Lada - Vodník (popis obrazu) (3)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Obraz od Josefa Lady a jednalo se o popis vybraného Ladova obrázku

K popisu jsem si vybrala obraz od vynikajícího malíře Josefa Lady, který nese název Vodník. Obraz nakreslil roku 1936 a vydražil se za 200 000 korun. Myslím si, že jeho obrazy jsou jedinečné a nemají napodobitele.

Josef Lada - Vodník

V popředí obrázku sedí na vrbě nad rybníkem vodník. Má jasně červené boty se zlatavě žlutým lemováním, které mi připomínají holínky, brčálově zelené kalhoty a namodrale zbarvený kabátek s šosy a kapsou na boku. Vzadu na kabátku má červený pásek se zlatými knoflíky. Z konce kabátu mu padají kapičky do vody do rybníka. Kolem krku má omotaný rudý šátek. Na hlavě nosí čepec ve stejné barvě jako kalhoty. Jeho vzhled doplňují dlouhé zelené vlasy. Pomalu kouří dýmku, jejíž kouř, který vydechuje, by mohl z dálky připomínat zapálený oheň.

Vodník sedí přímo v údolí mezi dvěma temnými kopci a vypadá spokojeně. Pozoruje hladinu rybníka a pečlivě kontroluje svůj revír.

Stará vrba, na které vodník sedí, je ohnutá a naklání se nad hladinu rybníka. Její vykotlaný kmen a kořeny sahají až na jeho samotné dno. Břeh rybníka je ohraničen zaoblenými kameny.

Za rybníkem stojí starobylé stavení jako z pohádky. Na chaloupce se již podepsal zub času, omítka, která byla původně bílá, lehce zešedla. Chaloupka je pokryta starou slaměnou střechou. Ve dvou malých okénkách, mířících k rybníku, se nesvítí. Vpravo i vlevo na obrázku ční dva velké opadané stromy.

V dáli za chaloupkou na zalesněném kopci se tyčí stará tvrz. Pravděpodobně se jedná o starou zříceninu hradu, ze které zbylo jen pár stěn, dvě vysoké věže a šest malých obdélníkových okének.
Slunce pomalu zapadá za vysoký kopec a stará zřícenina hradu vypadá ještě strašidelněji, než se zdá. Na nebi se začínají objevovat šedé mraky, ale i tak je většina oblohy stále jasně modrá.

Celý obraz je kouzelný, nadpřirozený a pohádkový. Myslím si, že se každému zalíbí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lenn_zatt, 02.12.2020

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Josef Lada - Vodník (popis obrazu) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­