ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lada Josef (*17.12.1887 - †14.12.1957)

­­­­
Hrusice CZ Josef Lada bust 323

Zakladatel moderní pohádky společně s Karlem Čapkem, Vítězslavem Nezvalem a Vladislavem Vančurou, malíř, ilustrátor.

Narodil se 17. prosince 1887 v Hrusicích u Prahy jako syn ševce. Vyučil se malířem pokojů a divadelních dekorací, dále se vyučil i knihařem a zlatičem. Studoval půl roku na pražské UMPRUM, ale studia nedokončil. Kreslil do časopisů, ilustroval knihy Jaroslava Haška, Karla Jaromíra Erbena, Eduarda Basse, Karla Havlíčka Borovského, Jana Drdy, Jaroslava Seiferta, a dalších českých spisovatelů, ilustroval říkanky, pohádky, ale i naučné publikace. Ve 30. letech vytvořil divadelní dekorace pro Národní divadlo pro hry: Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla, V studni - operu V.Blodka a Prodanou nevěstu - operu Bedřicha Smetany. Po druhé světové válce se věnoval kreslenému a dokumentárnímu filmu.
V roce 1947 byl jmenován národním umělcem. Zemřel 14. prosince 1957 a je pohřben na Olšanech.

Josef Lada není příliš ceněn jako spisovatel, více je znám svými kresbami. Jeho dílo, jak kreslené, tak slovesné vychází výlučně ze vzpomínek z dětství v Hrusicích a okolí. Podle mého názoru je však nutné zařadit Josefa Ladu mezi přední české spisovatele, kteří se věnovala knížkám pro děti. Tak jako nejde zapomenout na Pohádky Boženy Němcové, na Pohádku o pejskovi a kočičce od Karla Čapka, vždycky zůstane v paměti každého dítěte Ladův kocour Mikeš.

První pohádky vymýšlel a kreslil Lada pro své dvě dcery - Evu (1928-45) a Alenu (1925), která v jeho díle nejen pokračovala, ale i sama vydala memoárovou knihu Můj táta Josef Lada (1963). Z pohádek pro své děti je nutno uvést zejména: O kocourku Mikešovi (1934), O chytré kmotře lišce (1937), Bubáci a hastrmani (1939), Pohádky naruby (1939), Nezbedné pohádky (1946). Mikeš i liška jsou zvířecí postavy, které mluví a jednají jako lidé (personifikace zvířat). V pohádkách Bubáci a hastrmani a Pohádkách naruby vystupují pohádkové bytosti - vodník Brčál, strašidlo Mulisák. V Nezbedných pohádkách vystupují zase typické postavičky tehdejšího českého venkova.

Josef Lada nepsal pouze pohádky, ale své dcery a ostatní děti učil i ze svých naučných knížek, např. 1910 - Moje abeceda, 1913 - Kalamajka, 1917 - Veselý přírodopis, 1919 - Svět zvířat, 1925-32 - Ladovy veselé učebnice, 1930 - Štěkadla našeho pudla, 1931 - Ezopovy bajky (převyprávěné), 1932 - Halekačky naší Kačky, 1933 - Fidlovačka a další.

Psal i pro dospělé: 1918 - Válka v kostce, 1924 - Ilustrovaná frazeologie a přísloví. Je však pravdou, že navždy zůstane Josef Lada-spisovatel spojen s knížkami pro nejmenší děti, v tomto typu literatury se skutečně našel.
I když jeho vzpomínkové knihy (Vzpomínky z dětství - 1937 a rozšířená verze - Kronika mého života - 1942) jsou bohatou studnicí pro poznání tehdejší života jak na české vesnici (dětství a mládí Lady), tak i prostředí, kde se tehdy scházeli intelektuálové - Ladovi přátelé (Jaroslav Hašek, Artur Longen, Jiří Mahen a další).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 04.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-O chytré kmotře lišce
­­­­

Diskuse k životopisu
Josef LadaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­