ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 38x Prosím, ohodnoť práci

Josef Lada - Hajného sen (popis obrázku)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Obraz od Josefa Lady a jednalo se o popis vybraného Ladova obrázku

OSNOVA:

I.1. Ladův obraz
II.1. Celkový pohled
2. Popředí
3. Střed
4. Pozadí
III.1. Hodnocení

Josef Lada - Hajného sen

Jednou jsem narazila na obrázek Josefa Lady, který pojmenoval Hajného sen.

Obraz Hajného sen zachycuje hajného, jenž byl zřejmě velmi unaven, a tak si lehl a dal si dvacet v lese pod stromem. Když usnul, zvířata se kolem něj shromáždila a tropila si z něj žerty.

V popředí vidíme mnoho zvířat, která si dělají legraci z věcí, jež má hajný u sebe. Máme tady lišku, která vytahuje z tašky buřty, dva ptáčky, ježka, pijícího jezevce i dva zajíce, z čehož jeden zkoumá botu, kterou hajnému vyzul a druhý si hraje s puškou. Všichni tito neřádi řádí na trávě.

Ve druhém plánu konečně najdeme spáče. Je opřen o kmen smrku a obklopen zvířaty. Nad ním je zrzavá veverka, jež ho lechtá trojlístkem, na pravém rameni mu sedí datel a nejspíš ho klove do ucha. Po hajného levé straně postává bažant, který mu krade kapesník. Vedle spáčova smrku stojí další strom, o který je opřen divočák napodobující pána lesa (hajného). Na větvi stromu nad divokým prasetem sedí sova a kouká na všechny, kdo si obraz prohlížejí. Tráva je stále jednolitá, porušená pouze těmi dvěma stromy.

Třetí plán se docela hodně liší od prvních dvou, protože se v něm nachází poměrně málo zvířat. Pouze dva jeleni a pes. Další výraznější rozdíl najdeme v pozadí, které je hodně lesnaté.

Obraz je krásný, nakreslený typickým stylem Josefa Lady. Moc se mi líbí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kaczerka, 18.06.2014

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Josef Lada - Hajného sen (popis obrázku)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­