ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Josef Lada - Hajného sen (popis obrázku) (2)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2017 znělo Obraz od Josefa Lady a jednalo se o popis vybraného Ladova obrázku

Vybrala jsem si obraz od známého českého malíře a spisovatele Josefa Lady, který se jmenuje Hajného sen.

Josef Lada - Hajného sen

Na obraze je namalován les, hajný a spousta lesních zvířat. Hajný, který byl nejspíše velmi unaven z lovu či z kontroly svého lesního rajonu, se posadil do měkké trávy, opřel se o mohutný strom a usnul. Zřejmě spal velmi tvrdě, protože ho neprobudil šramot ani pohyb, jenž se kolem něj odehrával. Neslyšel zvířata, která se kolem něj shromáždila a která se bavila věcmi, jež mu mezitím sebrala.

Ve spodní části obrázku vidíme velké množství lesních obyvatel, jak si se zájmem prohlížejí věci, které měl hajný na pochůzce lesem. Baví se jejich obsahem a zkoumají je.
Nalevo je liška, jež uloupila koženou brašnu se svačinou. Vytahuje z ní pěkné šťavnaté buřty.
Její lup sleduje straka, čekajíc na třpytivý šperk hajného manželky. Z jejího otevřeného zobáku je patrné, že lišce něco sděluje.
Vedle straky posedávají tři urostlí zajíci. Každý si prohlíží jinou ukradenou věc. Pravděpodobně takové předměty vidí poprvé. Prostřední zajíc by si rád vyzkoušel botu hajného, kterou mu zul z jeho levé nohy a přihlížející dravý pták mu ve zkoušení svědomitě asistuje. Zajíc otočený zády k nám se pokouší unést těžkou střelnou zbraň a třetí zajíc bude asi zaječice, neboť si zkouší poslední výstřelek módy, a to zelený slušivý klobouk.
V dolním pravém rohu sedí jezevec a vyprazdňuje lahev s pitím. Snad to není pálenka.
Celé tohle dění se odehrává na travnaté lesní mýtině, která je obehnána statnými stromy. Les je smíšený, se spoustou jedlých i jedovatých hub.

Uprostřed obrazu se nachází náš lidský spáč, netuše, co si k němu zvířata právě dovolují.
Jeho spánek se snaží narušit malá zrzavá veverka, která jej šimrá na plešce trojlístkem z jetele.
V narušení spánku jí pomáhá strakapoud, jenž přistál na pravém hajného rameni.
Krasavec bažant vytahuje z levé kapsy hajného kus hadru. Bude to s největší pravděpodobností látkový kapesník.
Prase divoké se proměnilo v "opičáka". Není jasné, zda je to kanec nebo bachyně, jeho poloha je ale dosti korespondující s polohou spáče hajného. Prase dokonce přesně vystihlo nakloněnou hlavu na levou stranu a pokouší se napodobit i hajného otevřená ústa. Jen jedno oko nezavřelo, aby pozorovalo, co jeho přátelé provádějí za lumpárny.

V horní části obrázku les houstne, přibývá stromů a ubývá zvířat. Vidíme jen výra velkého, jak se svojí rozvážností pozoruje odehrávající se loupežné hrátky svých kolegů na mýtině.
V levé části si povšimneme jelena osmeráka, jak zápasí s loveckým psem, jeho žena laň zprava oddaně přihlíží a nejraději by svému druhovi vynadala za jeho hloupé chování.
Úplně nahoře ukazuje letící straka svůj lup v podobě kapesních hodinek.

Obraz je nakreslen typickým stylem Josefa Lady, který se mi moc líbí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kateřina, 29.03.2022

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Josef Lada - Hajného sen (popis obrázku) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­