ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.07
Hodnoceno: 104x Prosím, ohodnoť práci

Historický popis města Svitavy

Na hranici Čech a Moravy v nadmořské výšce 435 metrů se rozkládá malebné město Svitavy. Svitavy dostaly jméno po říčce Svitavě. Naše město se může pochlubit historickým jádrem, které je tvořeno především druhým nejdelším podloubím v republice a množstvím renesančních a barokních domů.
V horní části náměstí stojí krásný kostel Navštívení Panny Marie - jedná se o původně románský kostel, který byl později po požáru goticky upraven. Naproti stojí morový Mariánský sloup, barokní stavba zasvěcená Panně Marii. Kolem morového sloupu je uděláno posezení, kde můžeme vidět odpočívat turisty i místní. Asi v polovině náměstí stojí nejvýznamnější budova, jmenuje se dům U Mouřenína, a je propojen chodbičkou se starou radnicí. O kousek dál ve spodní části náměstí je červená budova - Ottendorferova knihovna. Nechal ji postavit Valentin Oswald Ottendorfer. V současnosti je kulturním společenským centrem. Naproti této krásné budově, jež upoutá každého kolemjdoucího, stojí městské muzeum. Kdybychom se podívali na Svitavy z výšky, uviděli bychom na hřbitově nejstarší dochovanou stavbu, místní kostel sv. Jiljí, postaveného roku 1167 v románském slohu; po požáru přestavěn do nynější podoby raně barokní. Na druhém konci města je velký krásný park Jana Palacha, ve kterém se nachází i Langrova vila, kterou město odkoupilo a zřídilo zde městský úřad. V parku můžeme vidět pamětní desku Oskara Schindlera nebo sochu Mateřské lásky, spoustu vzácných urostlých stromů, které dávají tomuto místu energii a půvab. Zde rádi odpočívají starší lidé, jako by čerpali energii, a velmi často sem zabloudí i maminky s kočárky. Nejen sochy, ale i pamětní desky na domech nám připomenou, že se zde narodili významní rodáci, jako je již zmíněný Valentin Oswald Ottendorfer nebo Oskar Schindler, Alexandr Makowský a Viktor Felber. Je to moje rodné město, které letos oslavilo 750 let od jeho první písemné zmínky, stalo se zde hodně historických událostí a jsem na něj právem hrdý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Milan Kučera, 19.03.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Historický popis města SvitavyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­