ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

    Ceska posta
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Vrhcáby aneb Backgammon

Strategická desková hra pro dva hráče, která se hraje s kameny a kostkou. Vznikla před několika tisíci lety ve Středomoří. Podobné hry se hrály už ve starověkém Řecku a Římě.

Hrací plocha je rozdělena vyvýšenou částí, pultem, na vnitřní a vnější části. Hráči umisťují své kameny na dlouhé trojúhelníky, hroty. Jeden hráč má bíle a druhý červené (či černé). Kameny se pohybují opačnými směry a cílem je dostat všechny své kameny na vlastní vnitřní část a pak je vyložit mimo hrací desku. Kameny se pohybují podle hodu kostkou, vždy ve směru z protivníkovy vnitřní části podél stran hrací plochy k vlastní vnitřní části. Každý hráč hází dvěma kostkami. Pokud hodí například 4 a 3, může posunout jeden kámen o čtyři hroty a druhý o tři, či naopak. Dvojice stejných čísel, například 5 a 5, umožňuje hráči zdvojnásobit počet tahů na 5 + 5 + 5 + 5 s tím, že může posunout o tento počet bodů jeden, dva, tři nebo čtyři kameny. Důležitým pravidlem je, že hráč může umístit svůj kámen na hrot, kde nejsou více než dva soupeřovy kameny. Pokud hráč posune svůj kámen na hrot, kde už je soupeřův kámen, vyhlásí zásah a umístí soupeřův kámen na pult. Má-li hráč na pultu jeden či více kamenů, musí jimi hýbat (ze začátku soupeřovy vnitřní části) dříve než s ostatními.

Backgammon se nehraje jen pro zábavu, je to také hra, při níž se může sázet. Pokud hráč vyloží všechny své kameny dříve než protihráč, má "gammon" - 2 body. Pokud po vyložení má soupeř alespoň jeden kámen v hráčově vnitřní části, získává hráč "backgammon" - 3 body. Pro zvýšení sázek během hry mohou hráči použít zdvojnásobovací kostku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 27.02.2013

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vrhcáby aneb BackgammonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­