ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Šoa

Šoa v překladu znamená úplně zničené neboli zkáza. Synonymum k tomuto slovu je holokaust, což je používaný výraz pro hromadné vyvraždění asi 6 milionů Židů nacisty. Pronásledování Židů začalo zbavováním některých jejich práv, sestěhováním do menších bytů a příkazem nosit šesticípou žlutou hvězdu s nápisem Jude, a skončilo převezením do vojenské pevnosti Terezín, odkud je transportovali do vyhlazovacích koncentračních táborů v Polsku, zejména do Osvětimi, kde většina z nich zahynula.

V literatuře nalezneme téma šoa například v povídce Kchonyho cesta do světa od Ladislava Fukse. Příběh vypráví neznámý vypravěč o svém spolužákovi Kchonym, kterého i s jeho otcem otrávila v bytě svítiplynem jeho chorá maminka, čímž zabila i sebe.
Dalším příkladem je báseň Dneska je jasno... od Petra Ginze nebo deníkový záznam Jiřího Ortena z 27. října 1940 s názvem Zákazy. Obě tato díla vyprávějí o zákazech a povinnostech všech Židů. Nesměli například chodit do kin, divadel nebo na koncerty, nesměli vycházet po osmé hodině večer, mohli nakupovat jen v čase od 11 do 13 hodin a od 15 do 17 hodin, nesměli vlastnit žádné domácí ani hospodářské zvíře a museli mít všichni oholené hlavy. Jiří Orten napsal ještě s tematikou šoa báseň O čem ví tesknota.
V povídce Brutus od Ludvíka Aškenazyho vypráví opět neznámý vypravěč o psovi jménem Brutus, kterého musela jeho majitelka paní Hebká odevzdat, protože byla Židovkou. Bruta se ujali a vycvičili ho jako dáviče. Při jedné své akci narazil na svou bývalou paní, ale včas ji nepoznal a zakousl se jí do nohy. Jeho bývalá paní po chvíli zemřela a Brutus pak vyl na měsíc...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Insaneprincepsveternum, 13.05.2021

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Šoa


­­­­

Server info

Počítadlo: 633 583 919
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školstvíČeský-jazyk.cz
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­