ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Skauting v období 1918-1948

Jak je možné, že v období 1918 až 1948 (s přerušením v letech 1939-1945) existovalo tolik skautských organizací s různým zaměřením a přesto se jednalo o skauting?

Před rokem 1918 jsme byli součástí Rakousko-Uherska a hlavní organizací, sdružující inteligenci této doby, byl Sokol. Není proto divu, že zakladatelem skautingu u nás se stal sokolský činovník. Čtyři roky před ustanovením samostatného Československa vzniká na základě sepsání Základů junáctví spolek Junák - český skaut. V následujících letech, kdy naše politika a státní uspořádání prochází mnoha změnami a jaksi "se hledá", nachází se u nás ve stejné situaci i skauting, jehož význam uznávají jak politici, tak osobnosti vědy a kultury (jednoduše řečeno československá inteligence).
Roku 1919 vzniká Svaz junáků - skautů Republiky československé. Kromě tohoto svazu existuje zároveň několik dalších skautských organizací, a to v závislosti na tom, co si zvolili za svou filosofii. Jedná se například o Obec čsl. Baden-Powellových skautů, která se přiklání spíše ke skautingu Powellovu nežli Svojsíkovu, nebo dále o Ligu lesní moudrosti, jež je postavena na woodcraftu Seetonově. Vznikají rovněž organizace spojené s politickými stranami, které jsou nepatrné (národně socialistické, sociálně demokratické či komunistické). V poslední řadě jsou to také katolické skautské organizace. Nejedna z těchto organizací, které vznikly s dobrými úmysly, se však dlouho na výsluní skautingu neohřály a také zdaleka nedosahovaly kvalit a kvantit Svojsíkova svazu. Všechno to byly skautské organizace, a to proto, že měly ten pevný základ, na kterém si jen postavili budku a pojmenovali ji podle toho, kterým směrem se chtěli ubírat. Později jsou všechny tyto skautské organizace sjednoceny v jednu, a to v tu Svojsíkovu.
V průběhu trvání první republiky byl Svaz junáků - skautů Republiky československé přijat mezi zakládající členy světového skautského ústředí a jeho zakladatel ABS byl zvolen členem mezinárodního světového výboru, což mělo za důsledek například pořádání mezinárodních akcí.
Nastávají léta nesvobody, okupace a odboje. V této době skauti pokračují v Klubu českých turistů nebo ve Foglarově Mladém hlasateli.
Po druhé světové válce se na okamžik křídla skautingu vznesou k výšinám (to když čítá 250 tisíc registrovaných členů), avšak pln rozporů také padá, a to úplně s příchodem komunismu, jenž využívá společenské i politické situace k rozkladu a zrušení skautingu. Již v roce 1947 vznikají Pionýrské oddíly Junáka a ze skautů se postupně stávají pionýři.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 10.09.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Skauting v období 1918-1948Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­