ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Nadčasovost vybraného literárního díla světové prózy 2. poloviny 19. století

Vybrala jsem si knihu Kulička, kterou napsal francouzský spisovatel Guy de Maupassant. Jedná se o jednu z jeho nejvýznamnějších prací a rychle autora zařadila mezi nejlepší soudobé francouzské spisovatele.

Dílo je pojmenováno po hlavní hrdince Alžbětě Rousselové, francouzské prostitutce, jíž se přezdívalo Kulička právě kvůli její tělesné tloušťce.
Kulička cestuje v dostavníku spolu s dalšími vlivnými lidmi společnosti. Když po chvíli cesty dostavník zapadne ve sněhu, Kulička se s ostatními spolucestujícími dělí o své jídlo. Následujícího dne dojedou do městečka Tótes. Zde je zastavuje německý důstojník, který jim zakazuje vyjet bez splnění jeho podmínky - požaduje po Kuličce, aby s ním strávila noc. Ta několik dní odmítá, ale po několikadenních prosbách svých spolucestujících, aby se důstojníkovi podvolila, souhlasí a žádost splní. Poté může s ostatními pokračovat v jízdě.
Na další cestě ovšem další spolucestující Kuličkou opovrhují za její čin, a nyní, když si ona sama zapomněla jídlo na cestu, nikdo není ochoten se s ní podělit a Kuličce je do pláče.

Autor nám v díle chtěl ukázat, že i člověk, který se v očích společnosti nachází na jejím úplném dně, může být sám o sobě dobrý. Obětavost Kuličky si můžeme dokázat na citátu: "Čin sám o sobě špatný se stává záslužným, vedou-li k němu správné důvody."
Lze si tedy všimnout, že Alžběta Rousselová má větší charakter než lidé z vyšší společnosti.
"Cítila, že tone v opovržení těchto počestných hlupáků, kteří ji nejdříve obětovali a pak odhodili jako špinavou a neužitečnou věc."
Jak je patrné, i Kulička, která se pohybovala ve vyšších kruzích společnosti, neměla tušení o její falešnosti a zkaženosti. Tento čin jí otevřel oči a ona prozřela: "Kulička se neodvažovala zvednout zrak. Zlobila se na všechny své spolucestující a mrzelo ji, že se nechala poskvrnit polibky Prušáka, do jehož náruče ji pokrytecky vehnali."

Jaké ponaučení si tedy z knihy můžeme vzít? Snad to, že postavení nepotvrzuje charakter, tedy že i člověk na samém dně společnosti se může chovat morálně lépe než člověk z vyšší společnosti. S tímto úzce souvisí zlozvyk lidí - soudit ostatní podle prvního dojmu. Jak jsme totiž mohli zjistit, dobrota a ochota prostitutky může být větší než dobrota zámožného hraběte.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Nadčasovost vybraného literárního díla světové prózy 2. poloviny 19. století







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)