ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Nadčasovost vybraného literárního díla světové prózy 2. poloviny 19. století

Vybrala jsem si knihu Kulička, kterou napsal francouzský spisovatel Guy de Maupassant. Jedná se o jednu z jeho nejvýznamnějších prací a rychle autora zařadila mezi nejlepší soudobé francouzské spisovatele.

Dílo je pojmenováno po hlavní hrdince Alžbětě Rousselové, francouzské prostitutce, jíž se přezdívalo Kulička právě kvůli její tělesné tloušťce.
Kulička cestuje v dostavníku spolu s dalšími vlivnými lidmi společnosti. Když po chvíli cesty dostavník zapadne ve sněhu, Kulička se s ostatními spolucestujícími dělí o své jídlo. Následujícího dne dojedou do městečka Tótes. Zde je zastavuje německý důstojník, který jim zakazuje vyjet bez splnění jeho podmínky - požaduje po Kuličce, aby s ním strávila noc. Ta několik dní odmítá, ale po několikadenních prosbách svých spolucestujících, aby se důstojníkovi podvolila, souhlasí a žádost splní. Poté může s ostatními pokračovat v jízdě.
Na další cestě ovšem další spolucestující Kuličkou opovrhují za její čin, a nyní, když si ona sama zapomněla jídlo na cestu, nikdo není ochoten se s ní podělit a Kuličce je do pláče.

Autor nám v díle chtěl ukázat, že i člověk, který se v očích společnosti nachází na jejím úplném dně, může být sám o sobě dobrý. Obětavost Kuličky si můžeme dokázat na citátu: "Čin sám o sobě špatný se stává záslužným, vedou-li k němu správné důvody."
Lze si tedy všimnout, že Alžběta Rousselová má větší charakter než lidé z vyšší společnosti.
"Cítila, že tone v opovržení těchto počestných hlupáků, kteří ji nejdříve obětovali a pak odhodili jako špinavou a neužitečnou věc."
Jak je patrné, i Kulička, která se pohybovala ve vyšších kruzích společnosti, neměla tušení o její falešnosti a zkaženosti. Tento čin jí otevřel oči a ona prozřela: "Kulička se neodvažovala zvednout zrak. Zlobila se na všechny své spolucestující a mrzelo ji, že se nechala poskvrnit polibky Prušáka, do jehož náruče ji pokrytecky vehnali."

Jaké ponaučení si tedy z knihy můžeme vzít? Snad to, že postavení nepotvrzuje charakter, tedy že i člověk na samém dně společnosti se může chovat morálně lépe než člověk z vyšší společnosti. S tímto úzce souvisí zlozvyk lidí - soudit ostatní podle prvního dojmu. Jak jsme totiž mohli zjistit, dobrota a ochota prostitutky může být větší než dobrota zámožného hraběte.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 26.11.2020

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Nadčasovost vybraného literárního díla světové prózy 2. poloviny 19. stoletíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­