ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Mosambik

Mosambik je bývalá portugalská kolonie, která leží v jihovýchodní Africe na pobřeží Indického oceánu. Oficiální název je Mosambická republika. Sousedí s těmito státy: Tanzanie, Malawi, Zambie, Zimbabwe, Svazijsko a Jihoafrická republika.

Mosambická republika má rozlohu 801590 km2 a cca 26,5 milionů obyvatel. Hlavním městem je Maputo a úředním jazykem portugalština.
Mosambik nese jméno podle sultána, který zde kdysi vládl.

Mosambik objevil v roce 1498 mořeplavec Vasco da Gama a poté byl kolonizován Portugalskem.
Prvními obyvateli zde byli křováci.

Po 2. světové válce nechala většina evropských zemí vyhlásit nezávislost u svých kolonií. Portugalsko však ne. Mosambik začal o svou nezávislost bojovat v roce 1962, ale získal ji až 25. června 1975, kdy vznikla Mosambická lidová republika.
Od roku 1977 do roku 1992 zde probíhala občanská válka, která byla oficiálně ukončena až mírovou smlouvou, podepsanou v Římě.

Největší řekou v zemi je Zambezi. Panuje zde tropické podnebí. Od října do března je zde vlhko (typicky se v tomto období vyskytují cyklóny) a od dubna do září zase období sucha.

Z Mosambiku se vyváží především zemědělské plodiny, na druhou stranu se do země musí dovážet potraviny a ropa.

Ze zvířat tu žijí například velrybí žraloci, želvy, morény, rejnoci, lvi, leopardi, hyeny, gepardi, sloni, buvoli a nosorožci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ivan Koričanský, 10.01.2018

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
MosambikMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­