ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

    Ceska posta
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Dyslipidémie

Mnozí z vás si jistě pod tímto názvem nepředstaví vůbec nic. Ti chytřejší by řekli, že když název začíná na DYS, bude se jednat o nedostatek něčeho, a ti, kteří si prošli vyučováním somatologie, ví, že lipidy jsou tuky.
Dyslipidémie je tedy porucha metabolismu tuků. Tato porucha zároveň vede k velmi vysoké, až abnormální koncentraci lipidů a lipoproteinů v krvi. Stručně řečeno: v plazmě se shlukuje mnohem více tuku, než je obvyklé.

Dyslipidémie (dyslipoproteinémie, dříve též hyperlipoproteinémie) může vzniknout geneticky nebo špatnými faktory životního stylu, kterými jsou například stres, kouření, alkohol, sedavý způsob života, nevyvážená strava. Rovněž může být dána i některými chorobami, jako jsou diabetes (cukrovka) a obezita.

Tato choroba nevyvolává žádné příznaky. Je velkým rizikovým faktorem onemocnění srdce. Je známa úzká souvislost mezi dyslipidémií a aterosklerózou - což je ztluštění stěn arterií (cév). V těchto cévách má cholesterol tendenci se ukládat a tvořit tak pláty, které zužují průhled cév a nakonec cévu zcela uzavřou-ucpou, čímž způsobí zástavu přísunu krve do srdce, mozku nebo jiných částí těla.

Důsledkem této choroby mohou být cévní mozková příhoda (neboli mrtvička), kardiovaskulární onemocnění (třeba infarkt myokardu) a pankreatitida (zánět slinivky břišní).

Léčba dyslipidémie existuje a je pro každého individuální - zvláště v oblasti farmakoterapie. Základem léčby je však celková úprava životního stylu se snížením tělesné hmotnosti a zvýšením své fyzické aktivity. Tento závěr a doporučení léčby vychází z vědeckých důkazů, jež nám ukazují, že obezita je hlavním podporovatelem těchto abnormálních hodnot tuků v krvi.

Preventivně můžeme jíst vyváženou stravu, více se hýbat (využívat procházek a pobytu na čerstvém vzduchu) a pravidelně navštěvovat své lékaře.
Při dodržování preventivních opatření a správného životního stylu si můžeme sáhnout každý na své svědomí, do jaké míry jsme aktivní a do jaké míry se snažíme zdravě jíst či dodržovat alespoň minimální opatření, které nás nenechá chladnými, neboť naše zdraví je a vždy bude v sázce.
Přeji tedy mnoho zdraví!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 31.10.2020

­­­­

Diskuse ke slohové práci
DyslipidémieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­