ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Buffalo Bill

Buffalo Bill se narodil 26. února 1846 jako William Frederick Cody do farmářské rodiny v Le Claire v americké Iowě. Když mu bylo sedm let, rodina se přestěhovala do Leavenworthu v Kansasu. Zde se Billův otec dostal do sporů se zastánci otrokářství, kteří ho jednou zle pobodali. Schovával se pak daleko od domova, ale nepřátelé se dozvěděli o jeho zamýšlené tajné návštěvě, při níž ho chtěli zabít. Malý Bill, v té době navíc nemocný, skočil na koně a jel skoro padesát kilometrů otce varovat. Nakonec to však bylo stejně marné, otec na následky zranění zanedlouho zemřel.

Cody-Buffalo-Bill-LOC

Rodina na tom byla bídně, jedenáctiletý Bill musel jít vydělávat. Pracoval jako honák dobytka a kočí, ve čtrnácti letech se ho však zmocnila zlatá horečka. Jenže cestou na rýžoviště zlata mu cestu zkřížil agent kurýrní služby Pony Express (ta v letech 1860-61 přepravovala poštovní zásilky z východního pobřeží USA na pobřeží západní) a Bill se nechal najmout jako kurýrní jezdec. Mnohem později tvrdil, že byl také lovcem kožešin, vedoucím hotelu a lecčím dalším, leč byla to spíš reklama než pravda.

Když vypukla válka Severu proti Jihu, Bill se hned hlásil do armády Unie, byl ovšem příliš mladý, a tak začal alespoň doprovázet armádní transporty, také se přidal k armádním zvědům.
Když mu bylo sedmnáct, dočkal se kýžené uniformy. Narukoval k 7. kansaskému jízdnímu regimentu (7th Regiment Kansas Volunteer Cavalry), s nímž pak prošel všemi boji až do vítězného konce.

Během pobytu ve vojenském táboře v St. Louis potkal Bill o tři roky starší Louisu Frederici, s níž se pak po propuštění z armády jako dvacetiletý oženil. Z nijak šťastného manželství se narodily čtyři děti, dvě z nich se bohužel nedožily dospělosti. Později se Bill pokoušel se svou ženou rozvést, avšak neúspěšně. Zůstali spolu až do smrti, Louisa ho o čtyři roky přežila a spolu nakonec byli i pohřbeni.

Když v šestadvaceti skončil vojenskou kariéru jako plukovník, vyznamenali ho čestnou medailí za chrabrost, jež mu však krátce po smrti odebrali. Prý jako zvěd byl vlastně civil a neměl na ni nárok. Za dalších sedmdesát let mu ji zase ale vrátili. Inu, armáda.

Většinou se tvrdí, že proslulá přezdívka Buffalo Bill vznikla v době, kdy zásoboval dělníky na stavbě kansaské železnice bizoním masem z kusů, které v prérii sám střílel jak na běžícím pásu. To sice dělal, ale s přezdívkou se to mělo trochu jinak. Původně se tak totiž říkalo jistému Billu Comstockovi, na němž náš Bill tohle přízvisko vyhrál ve speciální soutěži. V určeném čase dokázal postřílet osmašedesát bizonů, zatímco soupeř zůstal na osmačtyřiceti. Ve dvaadvaceti letech se tak William Frederick Cody pro zbytek svého života stal Buffalo Billem, aniž mohl tušit, jaká legenda se kolem jeho osoby jednou vytvoří.

Jakmile skončil s armádou, dal se na showbyznys. S potulnou skupinou předváděl jednoduché hry, dnes by se řeklo akční, těžící z jeho zážitků na Divokém západě. Společně tak cestovali po Státech celých deset let.

Po desetileté zkušenosti s showbyznysem dal Bill dohromady ještě úžasnější podnik. Buffalo Bill's Wild West (Buffalo Billův Divoký Západ) představoval něco mezi cirkusem, divadlem a estrádou, kde dvanáct set účinkujících předvádělo nevídanou podívanou - jezdecké umění, střeleckou exhibici, scény z Divokého západu...
Představení skončilo Poslední Custerovou bitvou, v níž generála ztělesnil sám Bill. Přitom Custerův skutečný přemožitel Sitting Bull (Sedící býk) v Billově cirkusu pár měsíců také vystupoval jako čestný host.
Dvacet let cestoval Bill se svým podnikem po Americe a Evropě a stal se nejznámější celebritou svého času.

Buffalo Bill zemřel na selhání ledvin 10. ledna 1917 v domě své sestry v Denveru. Pohřbili ho v coloradském Goldenu na úpatí Skalistých hor s výhledem do mizející prérie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 31.12.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Buffalo BillMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­