ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.61
Hodnoceno: 18x Prosím, ohodnoť práci

Zimní krajina (9)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2019
  • líčení zimní krajiny (funkce výchozího textu inspirativní)

Je tak krásná když přichází a vy vyjdete ven a nadechnete se studeného zimního vzduchu, který až příjemně zašimrá v nose. Cítíte mráz za nehty a zvláštní vůni typickou pro zimu.

Z chaloupky poprášené sněhem se valí bílý kouř. Konce střech jsou lemovány skleněnými krápníky a ptáci se začínají pomalu shlukovat u dřevěných krmítek. Jak krásně vynikají na bílé barvě ty modré sýkorky se žlutými bříšky nebo mlynaříci, jejichž drobná tělíčka poskakují po větvičkách, rozlouskávají semínka slunečnic něžnými zobáčky a u toho tak sladce štěbetají. Vše je krásnější i veselejší.

Příroda, jež by měla spát, se zčásti probouzí. I lasice hranostaj dává najevo svou přítomnost pobíháním po střeše a obtisknutými tlapičkami ve sněhu. Stromy jsou oblečené v sametovém kabátku, který je chrání před mrazem a který zdobí okolní přírodu svým výskytem. Při roztržení mračen a průniku paprsků na části zahrad se sníh jemně třpytí a odráží v údivu našich očí.

Doma praskají kamínka, křeslo je zahřáté na správnou teplotu a na plotně se vaří čaj, jenž voní po zázvoru s jemným nádechem citrónu. Sedíte u kamen v křesle a pomalu srkáte horký čaj, který chutná lépe než v létě.

Při stmívání se příroda začíná pomalu připravovat ke spánku, ptáci se schovávají mezi větvě mohutného smrku. Tisknou se na sebe těmi rozkošnými tělíčky, jež jim slouží jako peřinky, a přečkávají do úsvitu. Noční obloha je obdařena hvězdami jasněji než v jakémkoliv jiném ročním období. Jako by ta zima nebyla najednou krutá a chladná. Svými přednostmi si mě stále více získává...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: LuciJ, 24.01.2019

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zimní krajina (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­