ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.95
Hodnoceno: 55x Prosím, ohodnoť práci

Zima ťuká na dveře

  • líčení s prvky zamyšlení

Už je to tady. Po roce zase nastalo to přenádherné období. Období mrazivých větrů bodajících do tváří jako včely. Čas, kdy se příroda tiše ukládá ke spánku a kdy se člověku naskytuje příležitost vidět čistý, nevinný a ničím neposkvrněný sníh pokrývající vše, kam až oko dohlédne.
Zima ovlivňuje úplně každého, a proto se na ni každý svým způsobem připravuje. Stěhovaví ptáci už dávno odlétli na jih, jiná zvířata obměnila svou srst za zimní a dělají si zásoby. Zasáhla však především lidi. Lidé se začínají oblékat mnohem tepleji než v předcházejících měsících. Jsou schovaní do roztomilých rukavic, kabátů a čepic. Mnohdy jim jdou vidět pouze dvě červené tváře a rty zmrzlé a popraskané mrazem. Zdálky v těch barevných kabátech připomínají chodící kytičky. Ty jsou ovšem zachumlané pod sněhovou přikrývkou a je jim dobře.

Toto období má mnoho podob. Zimu známe nejvíce v podobě zasněžené krajiny. Sníh pokryje doslova vše, co může. Stromy se pod vrstvou tohoto bílého zázraku třpytí jako diamanty, zasněžené domy připomínají dorty se šlehačkou, a když se jen tak procházíme v zimním podvečeru a najednou začnou padat ty malé perličky, jež jsou symbolem toho všeho, cítíme se jako v pohádce. Ale není to pouze o sněhu a sněhových vločkách. Chlad, který působí na všechny živly, si také umí hezky pohrát s vodou. Domy lemují ledové, zlověstné a nepředvídatelné zuby nahánějící strach lidem jdoucích pod nimi a auta zdobí každé ráno veselé obrázky, které tam nakreslili dva mrazíci uličníci.

Můj vztah k těmto mrazivým časům je zřejmý. Já jimi žiji. Ráda se večer procházím kolem zamrzlého jezírka a obdivuji to velkolepé dílo. Se zimou mám také spojené Vánoce, protože co by to bylo za svátky bez sněhových vloček proplouvajících kolem oken. Člověk se cítí skvěle, když sedí v teple domova, usrkuje kakao a dívá se zpoza závěsů na sněhovou vánici. Ví, že je v bezpečí. Je někde, kde je sucho a útulno, zatímco venku zuří bouře.
Jediné, co mi na zimě trochu vadí, je strojení se do tlustých svetrů, které koušou. Občas mi je chlad trochu nepříjemný, ale jinak je to moje nejmilejší roční období.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sabina Dočekalová, 06.12.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zima ťuká na dveřeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­