ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.33
Hodnoceno: 40x Prosím, ohodnoť práci

Země mého srdce

V současné době žiji již 9 let v České republice, bydlím v Brně a cítím se zde více doma než ve své rodné země - ve Vietnamu, odkud jsme odešli, když mi bylo 6 let.
Přesto mám ve svém srdci ty nejkrásnější vzpomínky na rodnou zem své rodiny. A nedávno se mi podařilo znovu se tam vrátit, i když jen na krátkou dovolenou.
Netrpělivě jsem očekávala konec cesty a před přistáním jsem okouzlena pozorovala svěží přírodu, malebnou krajinu, třpytivé řeky a jezírka, rozsáhlé vesnice s typickými červenými střechami a kolem se rozkládajícími rýžovými poli. Někde vzadu jsem tušila nekonečné moře hrající všemi odstíny modré a zelené.
A konečně jsme byli v mém rodném domě. Nedočkavě jsem se rozběhla do zahrady, v níž stojí řady vzrostlých banánovníků. Jejich svěže zelené listy poskytují příjemný chládek a stín. Bývaly denním útočištěm našich dětských her. Snívali jsme zde, hráli si, vařili typická jídla a bylo nám dobře.
Pro osvěžení svých vzpomínek jsme chtěli navštívit ostrov s posvátným chrámem. K němu jsme se mohli dostat jen člunem po řece. Kolem nás proplouvaly prastaré dřevěné čluny s dlouhými vesly, v nich seděli návštěvníci chrámu ve svátečních šatech. Ženy a dívky měly na sobě dlouhé svrchní šaty ušité z chladivé látky pestrých barev s vetkávanými vzory květin a s přírodními motivy. Ze stejné látky byly ušité i kalhoty. Na hlavě měly typický špičatý klobouk. Oblek mužů byl jednodušší. Cesta netrvala dlouho a už jsme viděli v dáli starobylý budhistický chrám, částečně schovaný ve skále. Z malých skalních trhlin stoupal kouř z tisíce vonných tyčinek a za záclonou matného kouře jsem spatřila záhony květin vonících omamnou vůní. Návštěva chrámu byla kouzelná, plná posvátné velebnosti.
I další výlet k moři ve mně zanechal neopakovatelné dojmy. Když zavřu oči, stále vidím dlouhé pláže lemované palmami, s jemným zlatým pískem, v němž se nacházejí nejrůznější mušličky a lasturky, s mírnými vlnami teplého moře, ale také zvláštní černá skaliska neobvyklých tvarů, na než naráží moře obrovskými vlnami. Mořský příboj vytvořil v pobřežních skalách mnoho tajuplných jeskyň. Slyším mírné šumění vln, které střídají vysoké vlny. Je to jako rozbouřený orchestr.
Plná hlubokých dojmů a okouzlení jsem se vracela do svého druhého domova, tak odlišného.
Někdy dálka nic neznamená a vzdálenost je pouze pojem zeměpisný, protože láska všechno krátí a přibližuje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ngtn, 18.02.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Země mého srdce







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­