ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.73
Hodnoceno: 185x Prosím, ohodnoť práci

Příroda versus příroda

Byl teplý letní den. Ptáčci trylkovali písně ze svého tradičního repertoáru, sluníčko posílalo z nebe usměvavé pozdravy a kraj se rozpouštěl blahem z nádherného počasí. Stromy si mezi sebou tiše šeptaly o předešlé hřejivé noci, kdy nemusely přitahovat všechny své listy těsně k větvím ve strachu před promrznutím. Všechna zvířata z louky se scházela a užívala si ten den plný radosti.

Najednou se obloha zatáhla hustými, nepřejícími mraky a těsně nad zem se snesla těžká, neprůhledná mlha. Zvířata se rozeběhla do všech stran, když se přes palouk přehnala vlna mrazivého větru a tvrdě bila do každého živoucího organismu, přičemž nedělala rozdíly mezi bezbrannými rostlinkami a medvědy oblečenými do huňatých kožichů. Každého si našla a každého bez rozmýšlení potrestala za jeho opovážlivost radovat se z léta. Zničehonic začaly seshora padat velké mokré sněhové vločky a ohromily tak celou krajinu. Bylo to vůbec poprvé, co louka zažila tak podivný úkaz. Soudě podle vrozených instinktů neměla zima přijít ještě minimálně tři měsíce. Tady ovšem byla, krutá a v celé své ohavné kráse. Do několika minut byla lučina schovaná pod tlustou sněhovou pokrývkou.

Dech beroucí představení však mělo mít pokračování. Po několika hodinách, kdy se krajina vzpamatovávala z nečekaného překvapení, přišel poslední trumf matky přírody. Nesnesitelný mráz se stupňoval a začaly uvadat první květiny. Svůj boj o život prohrávaly i stromy, které se bez možnosti úniku z předem prohrané bitvy pomalu nechaly unášet do posmrtného života. I zvířata, která si myslela, že v jeskyni najdou útočiště, si neodbytná zima našla a prohnala se jejich údy, zanechávajíc je přikované k místu, kde ještě před malým okamžikem provedla svůj poslední výdech. Ani nejvypasenějšího medvěda nezachránily jeho tukové vrstvy a hustá srst.

Celý kraj utichl. Jen otravný vítr, pyšný a smějící se svým činům, občas zasvištěl okolo, aby pohlédl na zkázu, kterou způsobil. Přinesl dobu ledovou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Boost, 03.05.2013

­­­­

Slohová práce Příroda versus příroda ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Příroda versus přírodaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­