ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.50
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Neopakovatelná krása (2)

Nohy se mi boří do jemného písku a zanechávám za sebou klikatou cestičku. Ještě chvíli a smyje ji příliv. Nad hlavou mi svítí slunce, ten osamělý poutník na cestách. Obloha je bez mraků, a tak mu dělají společnost jenom ptáci. Zpívají, jako by ho chtěli potěšit na jeho pouti. Začíná foukat mírný vánek a hladí mě po tváři. Na chvíli se zastavím a vnímám jejich tichý souboj.

Pokračuji dál. Přede mnou se tyčí stromy, které jako by hlídaly vstup do lesa. Vypínají se majestátně vzhůru, vědomy si svojí důležitostí. Procházím kolem nich. Jejich kůra, ošlehaná větrem a deštěm, je drsná jako příroda kolem. Jejich listí slabě šumí, snad na pozdrav: Vítej u nás!

Vnořím se do toho tajemného světa. Snažím se vnímat okolí všemi smysly. Zhluboka se nadechnu svěžího vzduchu promíchaného vůní květů. Naslouchám zpěvu ptáků i jemnému šustění trávy při každém závanu větru. Na okamžik zahlédnu nějaké zvíře. Než zjistím, co to bylo, zmizí mi z dohledu.

V dálce slyším šumění vody a vydávám se tím směrem. Čím dál pronikám do lesa, tím více zvuk sílí. Přicházím k řece. Zpívá svým hlubokým hlasem. Naráží na skály, vzpíná se a pění jako divoký hřebec, když ho chtějí poprvé osedlat. Naberu vodu do dlaní. Je krystalově čistá a příjemně chladí.

Vydávám se proti proudu. Zpěv se začíná měnit v hukot. Vodopád. Voda se snáší z výšky, tvoříc neproniknutelnou hradbu. Padá na kameny. Tříští se na tisíce drobných kapek a vytváří jemný závoj, do něhož se zahaluje. Stojím a mlčky pozoruji to úžasné divadlo a vím, že se sem zase jednou vrátím.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jarda Carda, 30.04.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Neopakovatelná krása (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­