ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.40
Hodnoceno: 145x Prosím, ohodnoť práci

Kamarád strom

Jsem daleko od domova, daleko od školy. Jedu na chalupu do Českého ráje, kam jezdím už od útlého dětství. Jedu za svými kamarády a příbuznými, za památkami a hlavně za přírodou. A nejvíce se těším na svého velkého přítele.
Jdu a najednou se přede mnou otevře království. Konečně jsem došel tam, kam jsem chtěl - k mému kamarádovi Honzovi - k starému, vrásčitému pánovi - k dubu. Brečím samou radostí, že se po roce mohu setkat s tímto udatným pánem lesu. Vždyť je to jen normální strom v lese, ale je mi pod ním velice dobře. Jeho kamarády jsou po celé roky smrk Tonda, bříza Hanka a mladý buk Karel. Mám rád každou jeho větvičku, každý jeho lístek, jeho kmen prostě celého mám rád. Dívám se na něj a hřeje mě srdíčko radostí a vzpomínkami, které jsme spolu prožili. Cítím se tam jako v ráji. Přitulím se k němu, obejmu ho a on mě přivítá s rozpjatýma rukama. Jsem tu s ním a on se mnou. Už ani nevím, kolikrát jsem na něj usedl, kolikrát mě přivítal s otevřenou náručí. Nemusím se bát, že bude mít špatnou náladu, nebude mě chtít vidět, nebude mít čas nebo nepřijde. On tu bude vždycky. Se mnou.
Najednou začal foukat vítr a Honza oživl, zpíval, zpíval tak nádherně, že i ptáčci přestali štěbetat a motýli mávat křídly. Všichni mu zaujatě naslouchali, když v tom...vítr utichl a strom oněměl. Zpíval velice smutnou a bolestivou píseň o tom, jak si připadá velice sám. Ze stromu se ztrácel život. Ještě párkrát si takhle zazpívá nebo si popovídá se stébly obilí, které se tyčily až k jeho dolním větvím. Když se dotknu hrubého povrchu kmene, i přes chlad kolem cítím teplo a neuvěřitelnou energii, co ze stromu sálá. Říká: "Svěř se, postůj a obdivuj sílu přírody." Sedím a povídám si s ním. Je to jako můj pradědeček. Mám rád jeho atmosféru, která tu číší. Slunce se sklání za obzor, na krajinu se snáší noc. Vytrhla mě až zima, která se do mě dala a já si všiml teprve nyní, že se již stmívá. Společnost mi dělá lehounký vánek, který se jemně dotýká lístečků na stromech a trávy. Ačkoliv ho nevidím, vím, že přichází. Pohladí i mě a vane se dál. Zvedám se k odchodu a cítím smutek, neboť ho uvidím až zítra.
Naposled se dotknu stromu. Už musím jít. S bolavým srdcem a slzami na tváři opouštím můj dub. Když odcházím domů, opět slyším, jak na mě volá: "Neodcházej, buď tu se mnou!" Jdu domů, ale slibuji: zítra se zase setkáme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kuba, 12.12.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kamarád stromMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­