ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.78
Hodnoceno: 18x Prosím, ohodnoť práci

Vánoce opět...na krku

Každý rok začínají Vánoce o něco dříve. Jestli loni obchody vyhlásily vánoční nadílku v půlce listopadu, letos to byl první den tohoto sychravého měsíce, kdy zazvonily první zvonečky.
Tohle jemné cinkání slyší každý. Někdo ho například vnímá jako nepříjemné lechtání v zátylku. Tenhle líbezný zvuk nám připomíná, že je tu čas solidarity, lásky k bližnímu svému, radosti a pohody a taky bezhlavého nakupování, nikdy nekončících front u pokladen a vyšňořených reklam a plakátů.
Stejně jako obchody a supermarkety i někteří pochybní jedinci začínají svůj vánoční hon každým rokem dříve. To pak jde člověk rušnou ulicí v centru města, slunce ho hřeje do zad a z reproduktorů u výkladních skříní slyší: "Opět tu máme Vánoce a s nimi přicházejí i NAŠE úžasné VÁNOČNÍ slevy!" Všude visí blyštivé ozdoby a houpají se laciná cingrlátka...
Pak dorazíte o něco níž a poutavé, veselé a úhledně naaranžované reklamní letáčky vystřídá smutný obličej smutného muže na smutném kolečkovém křesle zabaleného do ještě smutnější deky s cedulkou na krku a větší cedulkou opřenou o bezvládné dolní končetiny.
Když přijdete blíž, spatříte skromný nápis těsně u země: "Prosím, přispějte na operaci páteře." A když máte to štěstí, že se dostanete ještě blíž, dojme vás skromné písmo pod mužovou bradou, nenápadně sdělující ohromnou novinu: "Jsou přece Vánoce!"
V takovou chvíli je vám mizerně stejně jako všem okolo, protože ten chudák nemůže chodit a nejen že vy si můžete i poskočit, ale právě jste nakoupili tolik dárků, že by jejich cena jistě pokryla všechny výdaje na nešťastníkovu léčbu.
Jak zdrceni a morálně podlomeni byste se cítili spatříc smutného muže, smutně stojícího ve smutném kabátu a smutně kouřícího cigaretu a klábosícího s kolegou: "Kdo má na tom krámu sedět celej den? Aspoň že je letos takový teplo. Jinak by mi už dávno mrzly nohy. A ty lidi! Ty lidi! To jsou takový škrti, že ani mrzákovi smutnýmu nic nedaj!"
Takže jestli za rok v říjnu uslyším ten krásný hlásek malého zvonečku, pověsím si na krk cedulku a řeknu: "Teď jsem jako ty, můj kolečkový příteli. I já mám Vánoce na krku."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Darcy, 10.12.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoce opět...na krkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­