ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.58
Hodnoceno: 50x Prosím, ohodnoť práci

Rovnátka - zdravotní pomůcka, nebo módní doplněk?

Kdysi to býval nenáviděný kus kovu. Sociální status chudáků, kteří poznali hořkost sdrátované čelisti, jistě nebyl jejich vysněný. "Hej, dráteníku!" nebo "Pojď sem, ty železná tlamo!" patřilo mezi oblíbená oslovení těchto ubožáků. Mít rovnátka znamenalo zčásti degradovat sebe sama. Co ta náhlá změna? Jak to, že teď rovnátka patří spíše mezi módní doplňky nežli mezi zdravotnické pomůcky?

Když jsem před rokem zavítal na oddělení ortodoncie, nic jsem od toho nečekal. Neměl jsem v úmyslu to nijak dramatizovat. Prostě si vezmu ty "ne na furt" rovnátka, prostě ty, co se berou na noc. Ovšem pan doktor byl velmi milý. Přesvědčil mě, že rovnátka na noc v celkové ceně zhruba za 3000 Kč nebudou tak efektivní jako fixní rovnátka za cenu, která se může podle závažnosti vyšplhat až na 40000 Kč. To je přece jasné! Vždyť 40000 Kč je podstatně zanedbatelnější částka než 3000 Kč. Nicméně, po delší diskusi jsem odešel s potvrzením, že se již za měsíc budu chlubit krásnými plechy na svých zubech. Pravda, stejně jsem se nijak krásným úsměvem chlubit nemohl.

Po týdnu stráveném v bolestných křečích při každém kousnutí (do té doby jsem nevěděl, že i jogurt může působit bolest) jsem si na železný úsměv zvykl a zapadl sem mezi další lidi, kteří jsou jím také obdaření. A je jich v mém okolí poměrně dost, a proto jsem se ani tolik nezdráhal je mít.

A to mě přivedlo právě k této myšlence. Poznal jsem mnoho lidí, kteří se na rovnátka opravdu těší. Až si dají své vlastní barevné schéma, růžové gumičky, fialové zámečky atd. Jako jo, člověk po několika letech nebude už vypadat jako hokejista, ale stejně. Co všechna ta bolest k sakru? Já za ten rok, co rovnátka mám, se bojím kousnout do jakéhokoliv tvrdšího jídla. Vždyť každý stisk čelistí je dost nepříjemný. Proto nechápu, proč na sociálních sítích typu Facebook člověk může najít spoustu fotek mladých lidí, chlubících se svými plechovými úsměvy ve velmi stylovém provedení.

Je pravda, že časy se mění. Tipuji, že ještě před pětadvaceti lety by to nebyla úplně ideální změna image. V dnešní době jsou rovnátka považovaná za něco, co je "cool" a každý se s nimi rád pochlubí. Já se osobně těším, až mi je v době zatím neurčité sundají. A možná si časem seženu nějakou berli, když jsou zdravotní pomůcky tak v módě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené:

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rovnátka - zdravotní pomůcka, nebo módní doplněk?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)